Gıll Sans yazı ailesinin anatomik açıdan incelenmesi
Anatomics of the Gill Sans yazi family examination of pain
  1. Tez No: 937200
  2. Yazar: HÜLYA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKNUR SÖZÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Gill Sans yazı ailesinin anatomik yapısını detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Gill Sans, Eric Gill tarafından 20. yüzyılın başlarında Eric Gill tarafından tasarlanmış önemli bir sans-serif yazı ailesidir. Gill Sans, minimalist bir tarzda tasarlanmış olmasına rağmen, her harfinde karakteristik detayları barındırır. Yazı tipi, net hatları ve dengeli oranlarıyla tanınır ve okunabilirliği artırır. Gill Sans'in karakteristik özelliklerinden biri, majüskül ve minüskül harflerin uyumlu bir kombinasyonudur. Büyük harflerin sadeliği ve küçük harflerin zarifliği, yazı tipinin estetik çekiciliğini artırtmaktadır. Ayrıca, Gill Sans'in yuvarlak köşeleri ve belirgin kesimleri, yazı tipine özgü bir karakter katmaktadır. Gill Sans, çok yönlü bir yazı tipi olup, birçok farklı kullanım alanında tercih edilir. Reklamcılık, yayıncılık, marka kimliği ve web tasarımı gibi alanlarda sıklıkla kullanılan Gill Sans, esnekliği ve okunabilirliği sayesinde geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eder. Yazı tipinin tarihi, Gill Sans'in zaman içinde çeşitli revizyonlara uğradığını göstermektedir. Farklı varyasyonları ve güncellemeleri, yazı tipinin günümüz standartlarına uyum sağlamasını sağlar. Temiz hatları, okunabilirliği ve çok yönlülüğüyle, Gill Sans geniş bir kullanım yelpazesine sahip ve tipografi dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu tez, Gill Sans'in harflerinin biçimi, oranı, açıklığı, kalınlığı ve diğer anatomik özelliklerini analiz ederek, fontun tasarımını ve kullanımını daha iyi anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the anatomical structure of the Gill Sans script family in detail. Gill Sans is an important family of sans-serif typefaces designed by Eric Gill in the early 20th century. Although Gill Sans is designed in a minimalist style, it contains characteristic details in each letter. The font is known for its clean lines and balanced proportions, improving readability. One of the characteristic features of Gill Sans is a harmonious combination of major and minor letters. The simplicity of uppercase letters and the elegance of lowercase letters increase the aesthetic appeal of the font. Additionally, Gill Sans' rounded corners and distinct cuts add distinctive character to the font. Gill Sans is a versatile font and is preferred in many different areas of use. Gill Sans, which is frequently used in areas such as advertising, publishing, brand identity and web design, appeals to a wide range of users thanks to its flexibility and readability. The history of the font shows that Gill Sans has undergone various revisions over time. Its different variations and updates allow the font to adapt to today's standards. With its clean lines, readability and versatility, Gill Sans has a wide range of uses and holds an important place in the world of typography. This thesis aims to better understand the design and use of the font by analyzing the form, proportion, span, thickness and other anatomical features of Gilll Sans'letters.