Präventionsmaßnahmen für eltern gewalttätiger kinder und jugendlicher -Dargestellt am beispiel Türkischer migrantenfamilien-
Şiddet uygulayan çocuk ve ergenlerin ebeveynlerine yönelik önleyici tedbirler - Türk göçmen aileleri örneği -
- Tez No: 937222
- Danışmanlar: PROF. DR. INGEBORG SCHÜßLER, DR. SİMONE WİTTMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Paedagogische Hochschule Ludwigsburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveynlerin çocuk ve genç şiddetine karşı aldığı önleyici tedbirler konusunu araştırmaktır. Konu, Türk göçmen aileleri perspektifi ile ele alınmıştır. Standart bir program olmayan Triple P ebeveynlik eğitimi özellikle etkili ve ebeveynlerin ihtiyaçları dikkate alınarak ebeveynlerin yardımıyla onların sorunlarına göre özel olarak uyarlamaktadır. Bunun yanı sıra programların en önemli sınırlılığı dil problemidir. Çok ihtiyaç olmasına rağmen geçmişten günümüze Türkçe olarak çok az şey yayınlanmıştır. Başka bir ifadeyle; programlar gerek yapı gerekse dil bakımından ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmıştır. Ayrıca deneysel açıdan ise yeterince test edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the preventive measures taken by parents against child and youth violence. The subject is addressed from the perspective of Turkish immigrant families. Triple P parenting education, which is not a standard program, is particularly effective and is specially adapted to the needs of parents with the help of parents. In addition, the most important limitation of the programs is the language problem. Despite the great need, very little has been published in Turkish from the past to the present. In other words; the programs have been inadequate in terms of both structure and language to meet the need. In addition, they have not been tested sufficiently from an empirical perspective.