Sinema eserlerinin yayım yoluyla umuma iletimi ve dijital ortamda umuma iletim sağlama
Communication of cinematographic works to the public through publishing and communication to the public in the digital environment
  1. Tez No: 937225
  2. Yazar: BATUHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CAN ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sinema eserleri, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 5. Maddesi kapsamında eser türü olarak düzenlenmiştir. FSEK, kabul tarihi itibariyle sinema sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek konumdayken; internetin hayatımıza girişi ile ihtiyaçların çok uzağında kalmıştır. Dijital eserler, dijital platform kanalları, dijital platform kanalları vasıtasıyla yapılan umuma iletimlerde umum kavramı, yayma hakkının görünüşü, dijital nüshalar bakımından yayma hakkının uygulanıp uygulanamayacağı sorunu gibi pek çok güncel tartışma, hukuku meşgul edebilecek konuma gelmiştir. Henüz belki hukuk düzeni bu ihtiyaçları konuşmaya başlamamıştır. Ancak yakın bir zamanda hukuki ihtilafların başlaması kaçınılmazdır. Bu kapsamda henüz zihnimizi meşgul etmeyen ve pratikte sonuçlarının ne olacağı bilinmeyen sinema eserlerinin dijitalleşmesi hususunda birtakım araştırmalar yapılmış ve bu araştırmaların neticesinde yaşanabilecek problemlere ilişkin cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinematographic works are regulated as a type of artwork within the scope of Article 5 of the Law on Intellectual and Artistic Works. While FSEK (Law on Intellectual and Artistic Works) was in a position to meet the needs of the cinema industry as of the date of acceptance; with the entry of the internet into our lives, it has become far from our needs. Many current debates such as digital works, digital platform channels, the concept of public in transmissions to the public through digital platform channels, the appearance of the right to disseminate, and the question of whether the right to disseminate can be applied in terms of digital copies have become capable of occupying the law. Perhaps the legal order has not started to talk about these needs yet. However, it is inevitable that legal disputes will begin in the near future. In this context, some research has been carried out on the digitalization of cinema works that do not occupy our minds yet and whose practical consequences are unknown, and answers to the problems that may arise as a result of these researches have been sought.