Gebelerin iyot desteği farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi ve anne sütü iyot düzeyini etkileyen faktörlerin araştırılması
Evaluation of pregnant women's awareness level of iodine supplementation and investigation of factors affecting breast milk iodine levels
- Tez No: 937226
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: İyot, fetal gelişim, nörolojik fonksiyonlar ve tiroit hormon sentezi için hayati bir mikro besin öğesidir. Gebelikte iyot eksikliği, önlenebilir zihinsel yetersizliklere yol açabilir. Anne sütü iyot konsantrasyonu (BMIC), annenin iyot durumu ve bebeğin iyot alımının önemli bir göstergesidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelerin iyot takviyesi konusundaki farkındalığını değerlendirmek, BMIC düzeylerini ölçmek ve iyot eksikliğine bağlı gelişimsel sorunları daha iyi anlamak ve önlemek amacıyla BMIC'yi etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 201 postpartum kadınla kesitsel bir çalışma gerçekleştirildi. BMIC, indüktif eşleşmeli plazma kütle spektrometrisi (ICP-MS) yöntemiyle ölçüldü. Farkındalık düzeyleri yapılandırılmış yüz yüze anketlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Iodine is a vital micronutrient for fetal development, neurological function, and thyroid hormone synthesis. Iodine deficiency during pregnancy can lead to preventable intellectual disabilities. Breast milk iodine concentration (BMIC) is a key indicator of maternal iodine status and infant iodine intake. Objective: This study aimed to assess pregnant women's awareness of iodine supplementation, measure BMIC, and identify factors influencing BMIC to better understand and prevent iodine deficiency-related developmental issues. Method: A cross-sectional study was conducted with 201 postpartum women at Istanbul University-Cerrahpaşa. BMIC was measured using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Awareness levels were evaluated through structured face-to-face questionnaires.