1950 sonrası takıda kullanılan malzemeler
Materials used in jewelry after 1950
- Tez No: 937224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİMEN BAYBURTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çok eski bir geçmişe sahip olan takı, eski insanların kendini süslemek ve korunmak için vücutlarına çeşitli pigmentleri sürme veya nesneleri takma merak ve arzusundan ortaya çıkmıştır. Toplum geliştikçe takının; biçimsel, estetik ve kavramsal yönleri de değişmekle birlikte takı yapımında kullanılan malzemeler de çeşitlilik göstermiştir. Geçmişte hayvan kemikleri ve taşlardan başlayan takının serüveni daha sonraki dönemlerde altın, gümüş, platin ve değerli taşlardan oluşurken günümüzde bu klasik yapısından sıyrılıp sınırları aşarak daha disiplinlerarası bir parça haline gelerek daha özgün parçaların yaratıldığı ve sınırsız malzemelerin kullanıldığı bir sanat eserine dönüşmüştür. İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcı ile 1960'ların başları arasındaki yaklaşık 20 yıllık süreç, mücevher tasarımı açısından dinamik yıllardı. Savaş sırasında altın işlemek için birçok yeni ve geliştirilmiş yöntem kullanılmasının yanısıra mücevhere birçok alternatif malzeme eklendi. Bu çalışmada da savaş sonrası dönemden başlanıp günümüze kadarki dönemde takıda kullanılan malzemenin evrimi araştırılmış ve örnek çalışmalar sunulmuştur. Bu çalışmada, takı tasarım konusunda farklı malzemelerin kullanımı ile yeni yaklaşımlar, alternatif ve özgün takı tasarlamada tasarımcılara ilham vermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jewelry, which has a very old history, emerged from the curiosity and desire of ancient people to apply various pigments to their bodies or to wear objects to decorate and protect themselves. As society has developed, the formal, aesthetic and conceptual aspects of jewelry have changed and the materials used in jewelry making have also diversified. While the adventure of jewelry, which started with animal bones and stones in the past, consisted of gold, silver, platinum and precious stones in later periods, today it has become a more interdisciplinary piece by getting rid of this classical structure and crossing the boundaries and has turned into a work of art where more original pieces are created and unlimited materials are used. The 30 years between the beginning of the Second World War and the early 1960s were dynamic years for jewelry design. During the war, many new and improved methods of working gold were introduced, as well as many alternative materials for jewelry. In this study, the evolution of materials used in jewelry from the post-war period to the present day is explored and case studies are presented. In this study, it is aimed to inspire designers to design new approaches, alternative and original jewelry with the use of different materials in jewelry design.