Bağlanma stillerinin romantik ilişkideki obsesif kompulsif semptomlar ve bağımlılık düzeylerine etkisi
The effects of attachment styles in romantic relationships on obsessive compulsive symptoms and dependency levels
- Tez No: 937227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YÜCE AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde bağlanma stilleri ile ilişki ve partner odaklı obsesif kompulsif semptomlar ve romantik ilişkide bağımlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklemi, İstanbul'da yaşayan 18-45 yaş arası 238 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, çevrimiçi ortam aracılığıyla, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Romantik İlişkilerde Bağımlılık Ölçeği, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ) ve Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (PİOKBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 programında parametrik testler ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda; kaygılı-kararsız bağlanma stilinin, romantik ilişkilerde bağımlılığı, partnere ilişkin obsesif ve kompulsif belirtileri ve romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonlarını pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the relation between attachment styles in adults, obsessive-compulsive symptoms focused on the relationship and the partner, and dependency in romantic relationships. The sample consists of 238 participants who are 18- 45 years old and live in Istanbul. The data were collected online using the Demographic Information Form, Three-Dimensional Attachment Styles Scale, Dependency in Romantic Relationships Scale, Romantic Relationship Obsession and Compulsion Scale (RROCS) and Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptom Scale (PROCSS). The data obtained were analyzed with parametric tests in the SPSS 27 program. As a result of the research, anxiousambivalent attachment style was found to positively predict dependency in romantic relationships, obsessive and compulsive symptoms related to the partner, and romantic relationship obsessions and compulsions. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made to researchers.