Atatürk'ün çağdaşlaşma anlayışında kılık kıyafet inkılabının incelenmesi
An examination of the clothing reform in Atatürk's approach of modernization
- Tez No: 937228
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Art History, History, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, Atatürk'ün çağdaşlaşma anlayışında kılık kıyafet inkılabı ele alınarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet Dönemi'ne kadar olan süreçte yaşanan kılık kıyafetteki değişimler incelenmiştir. Çalışma, XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda başlayan modernleşme hareketlerinden itibaren Atatürk'ün kılık kıyafet devrimine kadar uzanan süreci ele almaktadır. Tezin amacı, Osmanlı'daki reformların, toplumsal yapıdaki dönüşümlerin ve Atatürk'ün kılık kıyafet devriminin etkilerini tarihsel bir perspektifte incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu'nda XIX. yüzyılda kadın ve erkek kıyafetlerini belirleyen unsurlar, Tanzimat Dönemi ve Meşrutiyet Dönemi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Cumhuriyet Dönemi'nde çıkarılan kılık kıyafet kanunu ve Şapka Devrimi ile Atatürk'ün çağdaş kılık kıyafet konusundaki yenilikleri ve bunların Cumhuriyet Türkiye'sinde çağdaşlaşma hareketlerine etkisi analiz edilmiştir. Tez, Atatürk'ün kılık kıyafet devriminin, Osmanlı'dan gelen giyim kültürü ve Cumhuriyet Dönemi'nde ortaya konulan devrimlerle nasıl bir dönüşüm geçirdiğini göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dress code revolution in Atatürk's understanding of modernization is examined and the changes in dress code experienced from the Ottoman Empire to the Republican Period are examined. The study examines the process from the modernization movements that started in the Ottoman Empire in the 19th century to Atatürk's dress code revolution. The aim of the thesis is to examine the effects of the reforms in the Ottoman Empire, the transformations in the social structure and Atatürk's dress code revolution in a historical perspective. In the first part of the study, the elements that determined women's and men's dress codes in the Ottoman Empire in the 19th century, the Tanzimat Period and the Constitutional Monarchy Period are discussed. In the second part, the dress code law issued in the Republican Period and the Hat Revolution, Atatürk's innovations in contemporary dress code and their effects on the modernization movements in the Republic of Turkey are analyzed. The thesis aims to show how Atatürk's dress code revolution transformed with the clothing culture coming from the Ottoman Empire and the revolutions introduced in the Republican Period.