Bran seperation from fine bulgur by using electrostatic field
Elektrostatik alan kullanılarak köftelik bulgurdan kepek ayrıştırılması
  1. Tez No: 937231
  2. Yazar: SEMA NUR KAYIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bulgur ürünlerinde kepeğin ambalajın iç yüzeye yapışması, tüketici algısını olumsuz etkileyen ve bulgurun kalite standartlarını tehlikeye atan görsel bir kusur oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı özelliklerde malzeme kullanılarak elektrostatik alan oluşturarak ve elektrik alan uygulanarak serbest kepeğin bulgurdan ayrışmasını sağlamaktır. Elektrostatik ayrıştırmayı kolaylaştırmak için farklı özelliklere sahip olan teflon ve PVC malzemelerden tasarlanmış yüzeyler kullanılmıştır. Ayrıca, kepek ayrışmasının boyutunu incelemek için teflon ve PVC yüzeyler sırasıyla düz ve katlanmış olarak yapılandırılmıştır. Sistemdeki tünelin genişliği 4, 5 ve 6 cm olarak tasarlanırken, uzunluğu 20, 40 ve 60 cm olarak ayarlandı. Ayrıca, sistemin açısı 30, 35 ve 40 derece olacak şekilde yapılandırılmıştır. En etkili ayırma, sistemin Teflon veya PVC olmasına ve katlanmış veya düz olmasına bağlı olarak farklı konfigürasyonlarda gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, 1000 g bulgur başına 5 g kepek içeren ince bulgur karışımı sistemden 0,89 g/s akış hızıyla geçirilmiş ve bulgurdaki kepek miktarı 5 g'dan yaklaşık 2 g'a düşürülmüştür (yaklaşık % 60 azalma). Elektrikli sistemde, teflon malzeme ve düz yüzeyde ince bulgurdan serbest kepek ayrışması olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The adherence of free bran to the inner surface of packaged bulgur product creates a visual imperfection that negatively affect the perception of the consumer and compromise the quality standards for bulgur. The objective of this study is to separate free bran from bulgur by creating an electrostatic field with and without the application of electricity. Teflon and PVC surfaces with different properties (different dimensions, different surface shape) were used to facilitate electrostatic separation. Additionally, Teflon and PVC surfaces were configured as flat and folded, respectively, to examine the extent of bran separation. The width of the tunnel within the system was designed to be 4, 5 and 6 cm, while the length was set at 20, 40 and 60 cm. Additionally, the angle of the system was configured to be 30, 35 and 40o. Approximately, 60% separation was observed in different configurations, depending on whether the system was Teflon or PVC and whether it was folded or flat. As a result, a fine bulgur mixture containing 5 g of bran per 1000 g of bulgur was passed through the system at a flow rate of 0.89 g/s, resulting in a reduction of bran in bulgur from 5 to around 2 g (around 60% reduction). It was observed that there was free bran separation from fine bulgur in the electrical system, Teflon material and flat surface.