Feminist kuramın sinematografik anlatımla ifadesi 'Sevim ile Kiraz'
Expression of feminist theory through cinematographic expression 'Sevim and Kiraz'
  1. Tez No: 937232
  2. Yazar: ASENA YILDIRIM KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu film çalışmasında, etraftaki baskıcı hegemonyaya maruz kalan ve ataerkil dünya içerisinde hapsolmuş iki genç kadının feminist özne olarak kurulumu, dişil dilin imkânı ve kadınlar tarafından gerçekleştirilen bir karşı çıkış doğrultusunda var olan düzenin dönüşümü işlenmiştir. Feminist film kuramı çerçevesinde feminist anlatıyla oluşturulan senaryo üzerinden, kuramın pratikteki imkânı araştırılarak sinematografik olarak karşılığını bulmak ve feminist bir film pratiği oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this film, the establishment of two young women who are exposed to the oppressive hegemony around them and trapped in the patriarchal world as feminist subjects, the possibility of the feminine language and the transformation of the existing order in line with an opposition made by women are discussed. It is aimed to find its cinematographic equivalent and create a feminist film practice by investigating the practical possibilities of the theory through the scenario created with feminist narrative within the framework of feminist film theory.