Akrilamit bazlı fonksiyonel nanojellerin sentezi, karakterizasyonu ve doksorubisinin kontrollü salımındaki uygulamaları
Synthesis and characterization of acrylamide-based functional nanogels and their applications in controlled release of doxorubicin
- Tez No: 937240
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET MAZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, emülsiyon polimerizasyonu tekniği kullanılarak, akrilamidin metil metakrilat (MMA), etil metakrilat (EMA) ve t-bütil akrilat (tBAc) ile kopolimer nanojelleri (poli(MMA-co-AAm), poli(EMA-co-AAm), poli(tBAc-co-AAm)) sentezlendi. Polimerizasyonda başlatıcı olarak amonyum persülfat (APS) ve çapraz bağlayıcı olarak etilenglikol dimetakrilat (EGDMA) kullanıldı. Farklı monomer mol oranları ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonları kullanılarak birçok nanojel sentezlendi. Sentezlenen tüm nanojellerin farklı sıcaklık ve pH değerlerine sahip tampon çözeltilerindeki şişme davranışları incelenerek şişme kinetikleri, şişme kapasiteleri ve buna etki eden parametreler belirlendi. Şişme çalışmalarının sonuçları değerlendirilerek kontrollü ilaç salımı için en uygun 3 adet nanojel belirlendi. Belirlenen nanojellerin FTIR, TGA, tanecik boyutu ve SEM analizi yöntemleriyle karakterizasyonları gerçekleştirildi. Karakterizasyon yapıldıktan sonra bu nanojellere doksorubisin (Doks) yükleme ve salım çalışmaları yapıldı. Oda koşullarında yapılan yükleme çalışmalarında, poli(MMA-co-AAm) nanojeline çözeltideki doksorubisinin %80'inin, poli(EMA-co-AAm) nanojeline %78'inin ve poli(tBAc-co-AAm) nanojeline ise %78'inin yüklendiği belirlendi. Doksorubisin salım çalışmaları ise 37°C'de iki farklı pH değeri (5.4 ve 7.4); saf suda üç farklı sıcaklık değerinde (37, 39 ve 41 °C) yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda Doks yüklü poli(MMA-co-AAm) nanojeli pH=5.4'te 4 saatin sonunda ilacın %87'sini salarken, pH=7.4'te 24 saatin sonunda ilacın %12'sini saldığı belirlendi. Doks yüklü poli(EMA-co-AAm) nanojeli ise pH=5.4'te 4 saatin sonunda ilacın %81'ini saldığı, pH=7.4'te ise 32 saatin sonunda dengeye geldiği ve ilacın %17'sini saldığı görüldü. Doks yüklü poli(tBAcco-AAm) nanojeli salım çalışmalarında, pH=5.4'te 4 saatin sonunda ilacın %70'ini, pH=7.4'te 27 saatin sonunda ise dengeye geldiği ve ilacın %15'ini saldığı tespit edildi. pH=7.4'te farklı sıcaklıklarda yapılan salım çalışmalarında bütün nanojeller için sıcaklık artışı ile ilaç salımında artış olduğu belirlendi. Elde edilen sonuçlar sentezlenen 3 farklı nanojelin, doksorubisinin pH ve sıcaklık duyarlı salım çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymuş oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, using the emulsion polymerization technique, copolymer nanogels (poly(MMA-co-AAm), poly(EMA-co-AAm), poly(tBAc-co-AAm)) of acrylamide with methyl methacrylate (MMA), ethyl methacrylate (EMA) and t-butyl acrylate (tBAc) was synthesized. In the polymerization, ammonium persulfate (APS) was used as the initiator and ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA) as the cross-linker. Many nanogels were synthesized using different monomer mole ratios and crosslinker concentrations. Swelling kinetics, swelling capacities and the parameters affecting this terms were determined by examining the swelling behavior of all synthesized nanogels at different temperatures in buffer solutions with different pH values. By evaluating the results of swelling studies, 3 nanogels suitable for controlled drug release were determined. Characterization of the identified nanogels was carried out using FTIR, TGA, particle size and SEM analysis methods. After characterization, doxorubicin (Dox) loading and release studies were performed on these nanogels. In loading studies performed at room conditions, 80% of the doxorubicin in solution was loaded to the poly(MMA-co-AAm) nanogel, 78% to the poly(EMA-co-AAm) nanogel, and 78% to the poly(tBAc-co-AAm) nanogel. It was determined that the. Doxorubicin release studies were performed at 37 °C at two different pH values (5.4 and 7.4) and in pure water at three different temperature values (37, 39 and 41 °C). As a result of the studies, it was determined that Doxloaded poly(MMA-co-AAm) nanogel released 87% of the drug after 4 hours at pH = 5.4, while it released 12% of the drug after 24 hours at pH = 7.4. It was observed that the Dox-loaded poly(EMA-co-AAm) nanogel released 81% of the drug after 4 hours at pH = 5.4, and reached equilibrium after 32 hours at pH = 7.4 and released 17% of the drug. In the release studies of Dox-loaded poly(tBAc-co-AAm) nanogel, it was determined that 70% of the drug was released after 4 hours at pH = 5.4, and 15% of the drug was released after 27 hours at pH = 7.4. In the release studies performed at different temperatures at pH = 7.4, it was determined that there was an increase in drug release with increasing temperature for all nanogels. The results obtained revealed that the 3 different nanogels synthesized could be used effectively in pH and temperature sensitive release studies of doxorubicin.