Kriyojenik basınçlı kaplarda basınç ve sıcaklığa göre malzeme seçimi ve EN-13458'e göre bilgisayar destekli tasarımı
Material selection according to pressure and temperature in cryogenic pressure vessels and computer aided design according to EN-13458
- Tez No: 937242
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında AD MERKBLATT CODE 2000, EN 13458 ve ASME Sec VIII Div1 standardına bağlı kalınarak argon depolayan bir kriyojenik basınçlı depolama tankı tasarlanmıştır. Hesaplarda çalışma basıncı ve dizayn sıcaklıkları parametreleri belirlenerek olması gereken sac kalınlıkları ve gövde boyu tasarlanmıştır. Bilgisayar destekli analiz programları SOLİDWORKS kullanılarak sonlu elemanların seçimi ve yük dağılımı yapılmıştır. Apple Macıntosh tabanında Mıcrosoft Excel tablolama programı kullanılarak EN13458 standardına uygun hesaplamalar yapılmış ve tanka minumum 2 bar maximum 37 bar aralığında farklı basınç değerleri verilerek malzemedeki değişkenlikler tespit edilmiştir. Yanlış malzeme kullanımı ve tasarımı hatalı yapılan imalatlardan kaynaklı kazan ve basınçlı kap patlamaları, zaman zaman insanların yaralanmasına ve hatta ölümüne neden olduğundan yetkili otoriteler tarafından bu konuya ait standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlarda basınçlı kapların ve kazanların tasarım kuralları, imalat ve malzeme bilgileri, test ve muayene bilgileri gibi içerikler tanımlanmıştır. Bu nedenle de çıkardığımız teorik sonuca da uygun olarak doğru malzeme seçimleriyle iş kazalarının önüne geçerek hem işletmelere ekonomik katkı sağlayacağı, hem de bu alanda çalışan araştırmacılara ve mühendislere yardımcı olacağı sonucu çıkarılmıştır. Bu tez çalışmasında malzeme seçiminin kapsamı kriyojenik basınçlı kaplar ile sınırlandırılmıştır. Bu tezde tasarlanan kriyojenik tankın tüm aksesuarları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cryogenically charged storage tank that stores argon, adhering to AD MERKBLATT CODE 2000, EN 13458 and ASME Sec VIII Div1 standard. Working pressure and design temperatures are given and determined in the calculations, and the required sheet metal quantities and body length are designed. The selection and current state of finite elements of SOLIDWORKS computer-aided analysis programs were created. Apple Macintosh's Microsoft Excel spreadsheet program was programmed in accordance with the EN13458 standard and the variations in the material were detected when different pressure values were changed in the tank at a temperature of minimum 2 bar and maximum 37 bar. Since boiler and pressure vessel explosions caused by the use of wrong materials and incorrectly designed manufacturing cause injuries and even death of people from time to time, standards on this subject have been developed by the competent authorities. These standards include design rules of pressure vessels and boilers, manufacturing and material information, testing and inspection. Contents such as information have been defined. Therefore, in accordance with the theoretical conclusion we have drawn, it has been concluded that by preventing work accidents with the right material selection, it will both make an economic contribution to businesses and help researchers and engineers working in this field. In this thesis study, the scope of material selection is limited to cryogenic pressure vessels. In this thesis, all accessories of the designed cryogenic tank were examined.