Exploring the factors about the effect of resilient human resources in bringing organizational change to improve efficiency for successful leverage - a qualitative research
Başarılı bir kaldıraç için verimliliği artırmak amacıyla organizasyonel değişim getirmede dirençli insan kaynaklarının etkisine ilişkin faktörlerin araştırılması niteliksel bir araştırma
  1. Tez No: 937269
  2. Yazar: ANUM BİNTE SHAMS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZCAN BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, insan kaynaklarının rekabetçi çevre zorluklarıyla başa çıkabilmesi ve üretkenliklerini, başarılarını, verimliliklerini arttırması için nasıl dayanıklı olabileceğine dair faktörler, nitel araştırma metodolojisi ile araştırılmıştır. Psikolojik olarak dayanıklı insan kaynaklarına ait faktörler, gömülü teori ile araştırılmış ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Dayanıklılığın ne oldugu, psikolojik dayanıklılığın temel yönleri, çalışan davranışlarına dayanıklılığın nasıl kazandırılabileceği araştırılmış ve katılımcıların deneyim, düşünce ve duyguları literatüre aktarılmıştır. Psikolojik Dayanıklılık, çalışanların işyerindeki stres etkenleriyle başa çıkmak için işyerinde algılayabildiği insan davranışıdır ve dayanıklılık tarihte, insanın çocukluk döneminden itibaren davranışlarında algılayabildiği, insanın ruh sağlığı ve iyilik bileşeniyle ilişkilendirilmiştir. Bu araştırmada bu davranış, daha üretken olabilmek için nasıl daha dayanıklı olunabileceğine yönelik örgütsel değişim perspektifinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın ana bulgusu, iş-yaşam dengesi ve bilişsel davranışsal becerilerin esas olarak işgücünün değişim yönetimi sürecine yönelik Psikolojik dayanıklılığını nasıl arttırdığının belirlenmesi ve hem iş-yaşam dengesi, hem de bilişsel davranışsal becerilere ait ayrıntılı faktörlerin, iş-yaşam dengesi ve bilişsel davranışsal becerilerin dayanıklılığını nasıl artırdığını nitel olarak ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, factors on how human resources can be resilient to cope with the challenges of the competitive environment and increase their productivity, success and efficiency were investigated with qualitative research methodology. Factors of resilient human resources were explored by grounded theory and evaluated by the researcher. What is resiliency, the main aspects of resiliency, how to bring resiliency in employee's behavior have been explored and experiences, thoughts and feelings of the participants has been transferred to the literature. Resiliency is the human behavior which employees can perceive in their workplace to cope up the workplace stressors and it is correlated in the history that resilience is the mental health& well-being component of human being which human can perceive in behavior from their childhood era. In this research this behavior was evaluated in the perspectives of organizational change that how to become more resilient for being better productive. The main finding of the research was how work-life balance and cognitive behavioral & skills essentially increase the resilience of the workforce towards the change management process, and it qualitatively reveals how detailed factors of both work-life balance and cognitive behavioral & skills increase the resilience of whole work-force by neuroplasticity, rewiring, reshaping & reimaging through transformation for future perspectives.