The effect of transformational leadership style on the employee well-being: A cross-sectional study from Yemen
Dönüşümcü liderlik tarzının çalışan refahı üzerindeki etkisi: Yemen'den kesitsel bir çalışma
- Tez No: 937270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SERT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik ile çalışan refahı boyutları olan yaşam refahı, psikolojik refah ve iş yeri refahı arasındaki ilişkiyi incelemek ve işle ilgili stresinin bu ilişkilerde aracılık edip etmediğini test etmektir. Değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla, kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışan 199 iş görene çevrimiçi bir anket dağıtılarak veri toplanmıştır. Araştırma verileri, SmartPLS istatistik programı kullanılarak kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli (PLS-SEM) ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları, dönüşümcü liderliğin işle ilgili stres ile olumsuz yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bulgular işle ilgili stresin yaşam refahı ve psikolojik refah ile ilişkili olmadığını, ancak iş yeri refahı ile olumsuz olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışma ayrıca, dönüşümcü liderliğin yaşam refahı ve iş yeri refahı ile pozitif olarak ilişkili olduğunu, fakat psikolojik refah ile ilişkili olmadığını ortaya koymuştur. Son olarak, bulgular, işle ilgili stresin, dönüşümcü liderlik ile yaşam refahı ve psikolojik refah arasındaki ilişkide aracılık etmediğini; ancak dönüşümcü liderlik ile iş yeri refahı arasındaki ilişkide kısmi bir aracılık rolü oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between transformational leadership and the dimensions of employee well-being—life well-being, psychological well-being, and workplace well-being—and to test whether work-related stress mediates these relationships. To investigate the relationships between the variables, data were collected through an online survey distributed to 199 employees working in nonprofit organizations. The research data were tested using the partial least squares structural equation model (PLS-SEM) with the SmartPLS statistical software. The research results revealed that transformational leadership is negatively associated with work-related stress. Additionally, the findings indicated that work-related stress is not related to life well-being or psychological well-being; however, it is negatively associated with workplace well-being. Moreover, the study demonstrated that transformational leadership is positively associated with life well-being and workplace well-being but not with psychological well-being. Furthermore, the findings demonstrated that work-related stress does not mediate the relationship between transformational leadership and life well-being or psychological well-being; however, it partially mediates the relationship between transformational leadership and workplace well-being.