Economic relations between China and Afghanistan (2001-2021)
Afganistan ve Çin arasındaki ekonomik ilişkiler
  1. Tez No: 937271
  2. Yazar: KHALİDA HASHIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çin, ekonomik olarak Amerika ile rekabet edebilen, büyük ekonomisi olan gelişmiş ülkelerden biridir. 2001'den sonra bu ülke (Çin), Afganistan'a girerek ve Afganistan'ın temel çıkarlarını ve kaygılarını tanımlayarak ülkeyi yeniden inşa etmeye karar verdi. Çin, Afganistan'daki siyasi sistemi ve istikrarı yeniden tesis etme ve destekleme sözü vermesine rağmen Afgan hükümeti Çin'in kapasitesini yeterince kullanamadı. Afganistan'ın yeniden inşası konusunda Çin'in kapasitesinin yeterince kullanılamaması, Çin ile Afganistan arasındaki ticari ilişkilerin beklendiği gibi gelişmemesine neden oldu. Bu konuya göre burada gündeme getirilen temel soru, 2001'den 2021'e kadar Afganistan ile Çin arasındaki ticaret hacminin ne olduğu ve Çin ile Afganistan arasındaki ticari ilişkilerin gelecekte nasıl olacağıdır. Yukarıdaki temel soruya yanıt olarak, bu araştırmada, yeni ve eski kaynakların yanı sıra röportajlar ve mevcut diğer kaynakları kullanmaya çalıştık ve Çin ile Afganistan arasındaki ticaret hacminin, 2001'den 2001'e kadar olduğu sonucuna varmaya çalıştık. 2021 yılında artmaya devam etti ve Çin'in ihracatı 2018 yılında maksimum 779 milyon dolara ulaştı ancak bu miktar yeterli değildi ve de değil. Çünkü Çin, Afganistan'la kara sınırı olan büyük bir ekonomik ülke ve bu, Afganistan için temel ve tarihi bir fırsattı ve Çin ile ticaretin kullanılması ve genişletilmesi yoluyla Afganistan'daki ekonomik ve politik durumu tamamen değiştirebilecekti. Mevcut araştırmalara göre Çin ile Afganistan arasındaki ticaret hacminin 2001-2021 yılları arasında yeterince genişleyip gelişmediği dikkate alındığında, artık Afganistan yöneticilerinin Çin'in kapasite ve imkanlarını her ne şekilde olursa olsun kullanması gerekmektedir. Genişletmek ve bunu Çin ile ticareti geliştirmek için kullanmak.
Özet (Çeviri)
China is one of the developed countries with a large economy, which has been able to compete economically with America. After 2001, this country (China) committed to rebuilding the country by entering Afghanistan and defining the major interests and concerns of Afghanistan. Although China pledged to restore and support the political system and stability in Afghanistan, the Afghan government could not use China's capacity sufficiently. The lack of sufficient use of China's capacities for the reconstruction of Afghanistan caused that the economic relations between China and Afghanistan did not develop as expected. According to this issue, the basic question that has been raised here is, what was the economic relations between Afghanistan and China from 2001 to 2021, and what will be the prospect of economic relations between China and Afghanistan in the future? In response to the above basic question, in this research, we tried to use new and old sources, as well as interviews and other sources that were available, to reach the conclusion that the economic relations between China and Afghanistan, although from 2001 to 2021 It has continued to increase and China's exports reached a maximum of 779 million dollars in 2018, but this amount was not enough and they are not. Because China is a large economic country that has a land border with Afghanistan, and this was a fundamental and historical opportunity for Afghanistan, which could completely change the economic and political situation in Afghanistan through the use and expansion of trade with China. Considering that according to the current research, the economic relations between China and Afghanistan did not expand and develop sufficiently during the years 2001 to 2021, now it is necessary for the rulers of Afghanistan to use the capacities and opportunities of China and by any means to expand and Use it to develop trade with China.