Kinematik GPS destekli fotogrametrik nirengi
Arial triangulation supported by kinematic GPS
- Tez No: 93729
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Kinematik GPS, fotogrametrik çalışmalarda, navigasyon ve izdüşüm merkezi koordinatlarını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Doğruluğu birçok ülkede ispatlanmış olan bu teknik, ülkemizde yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, kinematik GPS verilerinin fotogrametrik nirengide kullanılması araştırılmıştır. İlave parametrelerle blok dengeleme ile kinematik GPS verileri kullanılarak yapılan birleşik blok dengeleme karşılaştınlmıştır. Kinematik GPS ile konum belirlemede, biri uçakta, diğeri koordinatları bilinen sabit bir noktada olmak üzere iki alıcı kullanılır. Yüksek doğrulukta konum verileri elde edebilmek için, bu iki alıcı arasındaki mesafenin, 500 km' yi geçmemesi gerekir. Ayrıca, en az dört uydudan GPS sinyali alınmalıdır. Kinematik GPS verileri kullanıldığında, sadece blok köşelerine yer kontrol noktalan tesis edilmesi yeterlidir. Blok başında ve sonunda düşey kolonların uçulması gerekmektedir. Düşey kolonlar uçulmadığı zaman, kolon başlarına ve sonlarına düşey kontrol noktalan eklenmelidir. Kinematik GPS ile elde edilen izdüşüm merkezi koordinattan, yoğun emek gerektiren arazi çalışmalannı büyük oranda azaltmıştır. Çünkü, dış yöneltme parametrelerinin (Xo, Yo, Zo, (O, (p, k) hesaplanabilmesi için arazide yeterli sayıda yer kontrol noktası tesis edilmelidir. Kinematik GPS ile yeterli doğrulukta, Xo, Yo, Zo değerleri elde edilebilmektedir. Diğer bilinmeyenlerin (u), (p, k) hesaplanabilmesi için daha az sayıda yer kontrol noktasına ihtiyaç duyulmaktadır. vi tC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technique of kinematic GPS is used in photogrammetric studies to determine the navigation and the coordinates of the projection center. This technique as its accuracy is proved in many countries has been used in our country recently. The subject of this thesis is a research about using kinematic GPS data in aerial triangulation. Also the block adjustment with added parameters and the combined block adjustement with kinematic GPS data are compared. In determination of positions by kinematic GPS two receivers, one is on the aeroplane and the other one on a stable station of coordinates known are used. In order to obtain position data with high accuracy the distance between these two receivers must not be more than 500 km. Besides GPS signal must be received from at least four satellites. When kinematic GPS data is used, it is sufficient to locate the ground control points only at the corners of the block. Vertical stripes are essential at the beginning and at the end of the block. Unless the vertical stripes are flown, then vertical control points must be located at the beginning and at the end of the stripes. The method of determining projection center coordinates by kinematic GPS has decreased hard work of land surveying. Because although a numerous number of ground control points are needed to be placed on land to compute the exterior orientation elements ( X0, Y0, Zo, co, cp, k). X0, Yo, Zo values can be obtained in sufficient accuracy by kinematic GPS. In order to compute the other unknows (co, cp, k ) much less number of ground control points are needed. vn