HV electrical substation analysis with web-based substation design and modernization interface
Web tabanlı trafo merkezi tasarım ve modernizasyon arayüzü ile YG elektrik trafo merkezi analizi
  1. Tez No: 937316
  2. Yazar: BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. LYUDMİLA VLADİMİROVNA KRİVOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada küresel sorun ve beklentilerden yola çıkılarak trafo merkezi tasarım-modernizasyon sektörünün geleceği, dijital mühendislik çözümlerinin sağladığı olanaklar ve 500kV YG konvansiyonel şalt sahasının modernizasyon prosedürü belirtilen prensiplere göre analiz edilmiştir. Ayrıca tezin pratik uygulaması ve trafo merkezi sektörünün gelecekteki taleplerine alternatif bir çözüm olarak öğrenciler, mühendisler, iletim ve dağıtım şirketleri ve trafo merkezi ekipmanı üreticileri için trafo merkezi tasarım ve modernizasyon prosedürünü etkin bir şekilde yönlendirecek web tabanlı bir hesaplama arayüzü programlanmıştır. Analiz ve proje aynı zamanda web tabanlı mühendislik çözümlerinin kilit noktalarını, trafo merkezi tasarım-modernizasyon arayüzünün avantajlarını ve sistemin öncü kullanımı olarak 500 kV konvansiyonel şalt sahası modernizasyon sürecinin teknik ve ekonomik yönlerini de içermektedir. Önerilen çözümlerin etkinliğini etkileyen kilit noktalar, devre çözümünün kısa bir açıklaması ve ana avantajları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the global problems and expectations, the future of the substation design-modernization industry, the possibilities provided by digital engineering solutions, and the modernization procedure of a 500kV HV conventional switchyard have been analysed according to the referred principles. In addition, as a practical implementation of the thesis and as an alternative solution to the future demands of the substation industry, a web-based calculation interface is programmed to lead the substation design and modernization procedure effectually for students, engineers, transmission and distribution corporations, and substation equipment manufacturers. The analysis and the project also include key points of the web-based engineering solutions, the advantages of the substation design-modernization interface, and as a pioneer usage of the system, technical and economic aspects of the 500 kV conventional switchyard modernization process. The key points affecting the effectiveness of the proposed solutions, a brief description of the circuit solution, and its main advantages are highlighted.