Toplu taşımacılıkta coğrafi bilgi sistemi uygulamaları
Geographical information systems in public transportation
  1. Tez No: 93732
  2. Yazar: ARİF ALP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. GÜL BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Ülkemizdeki büyük kentlerde ulaşım her gün büyüyen bir sorun olarak kent yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Kişilerin ulaşım talebini etkin ve medeni bir şekilde karşılamak için kentiçi toplu taşımacılık hizmetlerinin hızlı, ekonomik, güvenli ve konforlu bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Kentlerde toplu taşımacılık hizmetlerinin büyük bir kısmı belediyeye bağlı birimler tarafından kanunlar çerçevesinde yürütülmektedir. Hızlı nüfus ve taşıt artışı yanında plansız yerleşmeler, altyapı, işletme, yönetim ve denetimdeki aksaklıklar toplu taşımacılık hizmetlerinin gerektiği şekilde yerine getirilememesine neden olmaktadır. Belediyelerdeki klasik yönetim teknikleri, yürütülen faaliyetler ve maddi olanaklar yetersiz kalmaktadır. Bilgi teknolojisinin hızla gelişmesi, sorunlara klasik yöntemler dışında çözümler getirilmesini de sağlamaktadır. CBS'Ieride bu çözüm yollarından biridir. Bu çalışmada İETT' deki hizmetlerin günün koşullarına uygun ve yeterli şekilde yürütülmesini, kaynak kullanımının planlanmasını, zaman ve personel tasarrufu sağlanmasını, maliyetlerin düşürülmesini, hız ve verimin arttırılmasını sağlayacak toplu taşımacılık faaliyetlerine yönelik CBS'nin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. TTBS'nin oluşturulması için sistemde kullandacak ağ analizi fonksiyonları incelenmiştir. Kurum içindeki mevcut durum, veriler, işlemler, ürünler, sorunlar, beklentiler ortaya çıkarılmış ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere göre toplu taşımacılık faaliyetlerine yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarlanmıştır. Tasarım bir pilot proje alanında Arc View yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen sistem toplu taşımacılık faaliyetlerinde kullanıldığında kurum içindeki mevcut ve güncel durum belirlenebilecektir. Mevcut hat, durak ve sefer saatleri sorgulanabilecek ve analiz edilebilecektir. Yeni ve alternatif hatlar oluşturulabilecek sefer saatleri ve aralıkları belirlenebilecektir. Durak ihtiyacı ve yeni durak yerleri tespit edilebilecektir. Araçların garaj çıkış ve dönüşleri düzenlenebilecek, kaza veya arızaya müdahale edecek araçlar belirlenebilecektir. İl ve ilçe bazında toplu taşımacılık faaliyetlerinin kontrolü ve bütünlüğü sağlanabilecektir. Tüm bu işlemlere ait rapor ve çıktılar hazırlanabilecektir. Sistem içindeki verilerin güncelleştirilmesi sağlanacaktır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the greater cities of our country, transportation is effecting the city life as a growing problem. Public transportation services must be executed in a fast, economical, safe, and a comfortable way to responding the people's transportation needs in an effective and civil manner. The most part of the public transportation services are held by the departments of municipality according to the laws in the cities. The unplanned dwelling and problems of infrastructure, managing, directing and auditing, in addition to the fast growing population and fast growing vehicle number causing the public transportation services not to be held properly. The classical directing techniques, facilities and economical possibilities have been inadequate. The fast development of information technologies is bringing some new solutions except for the classical methods. GIS is one of that new methods. In this study GIS, which will provide the managing of İETT services according to day's condition in an adequate way, the planning of the source usage, the saving of time and personnel, the decreasing of costs and increasing of speed and efficiency for the public transportation facilities, is aimed to be done. The network analysis which will be used in the system is investigated to form the PITS (Public Transportation Information System). The present condition, data, operations, products, problems, expectations are revealed and evaluated. By the results of these evaluations, GIS for the public transportation facilities is designed. Design is formed for a pilot project area with Arc View software. The present and actual condition in the department will be determined with the use of the system formed in this thesis. The present bus-routes, bus-stops, and departure hours can be analysed. New and alternative bus-routes, departure hours and intervals can be determine. Bus stop needs and locations can be designated. Departure and arrivals of vehicles to the garage can be arranged and the vehicle which will aid to the accidents and malfunctions can be determined. The control and integrity of the public transportation facilities in the administrative areas can be provided. The reports of these processes and print-outs can be prepared. The data in the system can be actualised. IX