Değişken supap açılma ve kapanma açılarının motor çalışma şartları üzerindeki etkisi
The Analysis of the effect of variable valve opening and closing angles on the engine operating conditions
  1. Tez No: 93731
  2. Yazar: ŞEVKİ KAPANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Değişken Supap Zamanlama sistemi ilk olarak Winston J. Pellizzoni, Jack F. Greathouse, Frank J. Pekar, Jr. Richard B. Gibson, tarafından içten yanmalı motorlarda supap zamanlamasını değiştirmek için uygulanan bir sistemdir. Bu sistemle frenleme amacıyla motorun geciktirme etkisini arttırmak; çalışmayı iyileştirmek için düşük basınç oranlı motorun sıkıştırma oranını arttırmak; faydalı çalışma hızı aralığında motor performansını arttırmak için emme ve egzoz proseslerini optimize etmek istemektedir. Supap zamanlaması supap açılma ve kapanma işlemlerinin belirlendiği kam profili üzerindeki noktaların yerini değiştirmek için toplam supap mekanizması uzunluğunun değiştirilmesiyle çeşitlendirilir. Bu sistemde kamın profili değiştirilerek ve sisteme bir takım mekanik ve hidrolik aksamlar ekleyerek supap mekanizması değiştirilmiştir. İçten yanmalı motorlardaki bu gelişme üreticilerin ilgisini çekmiş ve 1980'lerin sonlarından itibaren hem yüksek güç, hem de düşük devirlerde maksimum tork elde etmek amacıyla bu sistemi Honda öncülüğünde kullanmaya başlamışlardır. Bu tarihten sonra BMW, Nissan, Fiat, Ford gibi diğer üreticiler motor performansını arttırmanın yanı sıra kendi sistemleriyle motorlarında yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltmayı hedeflemişlerdir. Günümüz Değişken Supap zamanlamasında üç temel sistem kullanılmaktadır. Bunlar Honda, Nissan ve Mitsubishi' nin kullandığı“Kam Değişim Sistemi”, BMW. Fiat, Ford ve Toyota' nm kullandığı“Kam Fazlama Sistemi”ve sadece Rover kullandığı“Değişken Supap Kontrol Sistemi”dir. Kam Değişim Sistemi temelde zamanlama özelliği bulunan 2 çeşit ayar sahip kamlardan oluşmaktadır. Sistem belirli bir devir ve hızın üzerinde devreye girerek supap zamanlama ve hareketi arttırmaktadır. Kam Fazlama Sisteminde esas itibarıyla kam millerinin faz açıları değiştirilerek supap zamanlaması değiştirilir. Bu sistemde, motor çalışmaya başlar başlamaz,“Elektronik Kontrol Ünitesi”devreye girerek belirlenmiş maksimum sınırlar içerisinde emme ve egzoz kamlarının açılarını ayarlayabilir. Üçüncü ve sadece Rover'ın kullandığı“Değişken Supap Kontrol Sistemi”her iki sistemin özelliklerini taşımaktadır. Bu sistemde zamanlama değişimi süreklidir ve geniş bir supap açılma süresi vardır. Konstrüksiyon olarak zor ve pahalı bir sistemdir bu nedenle yaygın olarak kullanılmamaktadır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the first time“Variable Valve Timing”system was developed by the invetors Winston J. Pellizzoni, Jack F. Greathouse, Frank J Pekar, and Jr. Richard B. Gibson. A system for varying the valve timing of an internal combustion engine to icrease the retarding effect of the engine for braking purposes, to increase the compression ratio of a relatively low compression ratio engine to enhance starting and to optimize breathing to improve the engine performance over the useful operating speed range. The valve timing is varied by changing the total valve train length so as to shift the points on the cam profile at which the valve opening and closing events are determined. In this system The valve timing is varied by changing the cam profile and by adding mechanic and hydraulic parts into the system. The development in the internal combustion engines attracted the producers attention and at the end of 1980's the system was used by Honda for the first time to achive excessive power and torque in low engine rpm rates.After this start the other producers such as BMW, Nissan, Fiat, Ford aimed to decrease the fuel consumption and exhaust emissions beside improving the engine performance. Nowadays there are three main systems for“Variable Valve Timing”. These are“Cam Changing System”used by Honda, Nissan and Mitsubishi,“ Cam Phasing System”used by BMW, Fiat, Ford, Toyota and“Variable Valve Control System”which is only used by Rover. Basically Cam Changing Systems consist of cams that enable two sets of different timing and lift over a certain rpm and velocity valve, the system is activated to increase the valve timing and lift In“Cam Phasing System”, the valve timing is varied by shifting the phase angles of camshafts. When the engine is started, the electronic control unit regulates the inlet and exhaust cam phase angles within the maximum limits that are determined by the electronic control unit. The third system which is used only by Rover is“Variavle Valve Control system”. This system includes nearly the same characteristics that is explained in the systems above. This system provides continously variable timing and have a wider duration of valve opening. Because of the difficult and expensive construction of this system it is not used in a wide range. Variable Valve Timing Systems developed in the period of time and now it becomes standart in use in most of the engines. Allthough the development period continues to achive better systems. VUl