Periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireylerde tip 2 diabetes mellitusun çene kemiği üzerine etkisinin radyomorfometrik ve fraktal analiz yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the effects of type 2 diabetes mellitus on the maxillary bone in periodontitis and periodontally healthy individuals using radiomorphometric and fractal analysis methods
  1. Tez No: 937323
  2. Yazar: GÜLSÜM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ZİHNİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Periodontitisli ve Periodontal Sağlıklı Bireylerde Tip 2 Diabetes Mellitusun Çene Kemiği Üzerine Etkisinin Radyomorfometrik ve Fraktal Analiz Yöntemleri ile İncelenmesi Amaç: Çalışmamızın amacı, tip 2 DM'nin, sağlıklı ve periodontitisli bireylerde çene kemiklerinin trabeküler ve kortikal yapısı üzerine olan etkisini, dijital panoramik radyografiler üzerinden fraktal analiz ve radyomorfometrik indeksler kullanarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız dental PR'lerin kullanıldığı retrospektif bir çalışmadır. Yaşları 20 ile 65 arasında değişen toplam 120 birey (63 kadın ve 57 erkek) çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar altı gruba ayrıldı: (1) sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bireyler (n=20), (2) periodontitisli sistemik olarak sağlıklı bireyler (n=20), (3) metformin kullanan periodontal olarak sağlıklı bireyler (n=20), (4) insülin kullanan periodontal olarak sağlıklı bireyler (n=20), (5) metformin kullanan periodontitisli bireyler (n=20) ve (6) insülin kullanan periodontitisli bireyler (n=20). Çalışmaya katılan her bir hastadan PR'ler çekildi. PR'ler üzerinde mandibulada bilateral olarak ölçülen MKİ, Mİ, PMİ sonuçları değerlendirildi ve 6 farklı bölgenin (kondil, angulus, interdental) FB analizi yapıldı. Hastaların PR'leri kullanılarak trabeküler kemikten 30x30 piksel boyutunda ölçülen FB değerleri, İmage J programında kutu sayma yöntemi ile hesaplandı. Bulgular: Değerlendirmeler sonucunda tüm periodontitis gruplarında FB değerleri periodontal sağlıklı gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşüktür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Type 2 Diabetes Mellitus on the Maxillary Bone in Periodontitis and Periodontally Healthy Individuals Using Radiomorphometric and Fractal Analysis Methods Aim: This study aimed to evaluate the effects of type 2 diabetes mellitus on the trabecular and cortical structure of the maxillary bone in both periodontally healthy and periodontitis-affected individuals. Fractal analysis and radiomorphometric indices were applied to digital panoramic radiographs to assess these changes. Materials and Methods: This retrospective study was conducted using dental panoramic radiographs. A total of 120 individuals (63 females and 57 males) aged between 20 and 65 years were included. The participants were classified into six groups: (1) systemically and periodontally healthy individuals (n=20), (2) systemically healthy individuals with periodontitis (n=20), (3) periodontally healthy individuals using metformin (n=20), (4) periodontally healthy individuals using insulin (n=20), (5) individuals with periodontitis using metformin (n=20), and (6) individuals with periodontitis using insulin (n=20). Panoramic radiographs were obtained from each patient included in the study. Radiomorphometric indices, including MI, PMI, and MKI, were bilaterally measured on panoramic radiographs. Additionally, fractal analysis was performed on six different regions, including the condyle, angle, and interdental areas. FD values were obtained from a 30×30 pixel region of interest in trabecular bone using the box-counting method in ImageJ software. Results: FD values were significantly lower in all periodontitis groups compared to periodontally healthy groups (p0,05).