Comparison of statistical and machine learning methods for prediction LME metal prices
İstatı̇stı̇ksel ve makı̇ne öğrenmesı̇nı̇n karşılaştırılması LME metal fı̇yatlarını tahmı̇n yöntemlerı̇
- Tez No: 937328
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Covid-19 salgınının ardından dünya genelindeki günlük çinko fiyatlarının ve küresel finansal çinko piyasaları üzerindeki etkisinin kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Orijinal çinko fiyatlarına ARIMA modellemesi uygulayarak, karmaşık dinamikler hakkında değerli bilgiler elde edilmiştir. Sonuçlara göre, ARIMA durağan verilere uyum sağlamaya çalışırken diğer modellere göre daha verimli çalışmaktadır. Bu çalışmada, finansal piyasaların değerlendirilmesinde salgınla ilgili faktörlere ilişkin mevcut bilgi birikimine önemli bir katkı sağlamış olup sonuçlarının bir sonucu olarak bu tür faktörlerin LME piyasalarında değerlendirilmesine entegre edilmesi ihtiyacını güçlü bir şekilde vurgulamıştır. Ayrıca, kaos teorisi ile etkileşimi göstermek için LME çinko verilerine kaotik zaman serisi analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is intended to provide a comprehensive analysis of the daily zinc prices around the world in the wake of the Covid-19 pandemic and the impact it has had on global financial zinc markets. Through the implementation of ARIMA modelling on the original zinc prices, we have gained valuable insights into the complex dynamics. According to the results, ARIMA works efficiently when attempting to fit the stationary data than the other models. This study has provided an important contribution to the existing body of knowledge regarding pandemic-related factors in financial markets assessment and strongly highlights the need to integrate such factors into the assessment of these markets as a result of the results of this study. We also apply chaotic time series analysis to the LME zinc data to demonstrate the interaction with chaos theory.