Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik sağlamlığı ile aile aidiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience and family belonging in emerging adults
  1. Tez No: 937338
  2. Yazar: FEYZA AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde psikolojik sağlamlık ile aile aidiyeti arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca, bu iki kavramın çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı bir fark gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-29 yaş aralığındaki beliren yetişkinler oluşturmakta olup, araştırmadaki veriler 352 kadın ve 56 erkek olmak üzere toplamda 408 gönüllü katılımcının katkılarıyla elde edilmiştir. Araştırmada veri toplanması amacıyla Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Aile Aidiyeti Ölçeği (AAÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirilmiş ve ölçeklerin güvenilirliği“Güvenilirlik Analizi”ile test edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma analizlerinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson korelasyon analizi uygulanmış ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda psikolojik sağlamlık ile aile aidiyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde bir ilişki olduğu ve aile aidiyeti alt boyutunun psikolojik sağlamlık üzerinde anlamlı bir etkiye sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, psikolojik sağlamlık düzeyinin cinsiyet, algılanan sosyoekonomik düzey ve algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; aile aidiyeti düzeyinin ise anne eğitim düzeyi, algılanan sosyoekonomik düzey ve algılanan ebeveyn tutumu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmış ve sonuçlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the relationship between psychological resilience and family belonging in emerging adulthood. The study also investigated whether these two concepts show significant differences based on various demographic variables. The sample of the study consists of emerging adults between the ages of 18 and 29, and the data of the study were obtained from 408 volunteers including 352 women and 56 men. In the study, the Brief Resilience Scale (BRS), Family Sense of Belonging Scale (FSBS), and the Sociodemographic Information Form, prepared by the researcher, were used for the purpose of collecting data. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 was utilized for data analysis. The appropriateness of the obtained data for normal distribution was evaluated, and the reliability of the scales was tested using“Reliability Analysis”. T test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied in the analysis of comparison between the groups. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables and multiple linear regression analysis was conducted to determine the effect of independent variables on the dependent variable. As a result of the research, it was found that there is a significant negative relationship between psychological resilience and family belonging and there is a significant effect of family belonging subdimension on psychological resilience. In addition, the level of psychological resilience differs significantly according to gender, perceived socioeconomic level and perceived parental attitude variables, whereas the level of family belonging differed according to variables such as mother's education level, perceived socioeconomic level and perceived parental attitude. The findings were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were presented based on the results.