Türk televizyon dizilerinin uluslararası pazara açılımının Türkiye imajına etkileri
The effects of the expansion of Turkish television series to the international market on the image of Türkiye
- Tez No: 937342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KAYA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk dizi sektörü yirmi birinci yüzyılın ilk on yılında büyük bir patlama yaşadı. Orta Doğu ve Balkanlar'da büyük talep gören diziler üretti, ardından tüm dünyaya televizyon dizileri ihraç etmeye başlayarak drama sektörüne açık küresel pazarlarda yer aldı. Ta ki Türkiye Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyada en fazla dizi ihraç eden ikinci ülke oluncaya kadar, Bu özellikle izleyicileri etkileme, kültürünü yayma ve diziyi izleyerek turist olarak Türkiye'ye gelen bir kesimin ilgisini çekme becerisiyle Türkiye için kültürel ve medeniyetsel bir başarı olarak değerlendiriliyor. Türk dizileri bugün Türkiye için yumuşak bir güçtür ve bu sayede Türk medeniyetini ve tarihini tanıtmayı, ülkeyi turistik ve ekonomik olarak tanıtmayı başarmışlardır. Bu da her geçen yıl turist sayısını arttırarak Türk gerçekliğine etki etmiştir. Ekonomi son 20 yılda öncekinden daha iyi durumda. Dizi ve filmler izleyicinin ruhunu etkileyebilen, yönlendirebilen, belirli bir konudaki ilke ve görüşlerini değiştirebilen bir medya aracıd
Özet (Çeviri)
The Turkish series industry witnessed a major boom in the first decade of the twenty-first century. It produced series that were in great demand in the Middle East and the Balkans, and then began to export television series to the whole world and took a place in the global markets open to the drama industry, until Turkey became the second country in the world in Exporting the largest number of series after the United States of America, this is considered a cultural and civilizational achievement for Turkey, especially its ability to influence viewers, spread its culture, and win a segment of people who come to Turkey as a tourist because of watching its series. Turkish series today are a soft power for Turkey. Through them, they were able to introduce Turkish civilization and history and promote the country touristically and economically. This had an impact on the Turkish reality with an increase in tourists annually and an increase in the economy in the last 20 years compared to before. Series and films are