Babacan liderlik stilinin işe bağlılıkla ilişkisi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship between paternal leadership style and work engagement: A study of healthcare workers
- Tez No: 937343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kültürel farklılıklar ele alındığında liderlik tarzları toplumdan topluma değişiklik göstermektedir. Bu noktada toplulukçu özelliklerin fazla olduğu Türkiye gibi ülkelerde babacan liderlik tarzı, özgürlüğün odak noktası olduğu Batı toplumlarına kıyasla örgüt ve çalışanla çok daha iyi özdeşleşmektedir. Babacan liderlik tarzını benimseyen liderler, çalışanları hem kişisel hem de iş yaşamlarında adeta bir baba figürü olarak var olmaktadır (Aycan, 2006). Bu noktada hayatın her alanıyla ilgili geri bildirim yapmak ve gerektiğinde özel konuları bile konuşabiliyor olmak çalışanın lidere bağlılığını arttırmaktadır. Bu noktada babacan liderlik çalışanın örgütsel bağlılığına etki etmektedir. Örgütsel bağlılık özellikle rekabetin arttığı son yıllarda yetenekli çalışanları elde tutmak ve örgüt prestijini yükseltmek için önemli bir faktör haline gelmiştir (Schaufeli ve Bakker, 2004). Yıllardan beri örgüt bağlılığı konuşulmuş olsa da literatüre her geçen gün yeni bir çalışma eklenmektedir. Bu noktada babacan liderliğin örgütsel bağlılığa etkisi bu çalışmada bir sağlık kuruluşunu ele alarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering cultural differences, leadership styles vary from society to society. At this point, in countries such as Turkey, where collectivistic characteristics are high, the paternalistic leadership style identifies with the organization and the employee much better than in Western societies where freedom is the focal point. Leaders who adopt a fatherly leadership style exist as a father figure in both the personal and business lives of their employees. At this point, giving feedback about all areas of life and being able to even talk about private issues when necessary increases the employee's loyalty to the leader. At this point, paternalistic leadership affects the employee's organizational commitment. Organizational commitment has become an important factor to retain talented employees and increase the prestige of the organization, especially in recent years when competition has increased. Although organizational commitment has been discussed for years, a new study is added to the literature every day. At this point, the effect of paternalistic leadership on organizational commitment is demonstrated in this study by considering a healthcare institution.