Yapay zekâ destekli ürünlerde hasta deneyiminin sağlık algısına etkisi
The effect of patient experience on health perception in artificial intelligence supported products
  1. Tez No: 937348
  2. Yazar: ARZU NEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ŞARKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşletmeler ticari alanda rakiplerinden daha önde olmak adına teknolojiyi kullanma konusunda sürekli bir değişim içindedirler. Bu kapsamdan son zamanlarda da etkisini daha da hissettiren yapay zekâ süreci kullanıcılardan işletmelere kadar her alanda kendini hissettirmektedir. Sağlık sektörü de hasta memnuniyetini hedeflemek adına yapay zekâ destekli ürünleri kullanmaya başlamaktadır. Bu ürünlere maruz kalan hastalar süreç dâhilinde birtakım deneyimler de yaşamaktadır. Bireyin sağlık durumu ve bu sağlık alanında aldığı hizmetin algısal düzeyi de değerlendirmeye tabi olmaktadır. Sağlık alanında yapay zekânın kullanıldığı ürünlerin hasta deneyimine etkisinin belirlenmesi de araştırılması gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin almış olduğu sağlık hizmetiyle ilgili duygu ve düşünceleri oluşmaktadır. Bu çalışma ile çağımızın en önemli değerlerinden olan yapay zekâ destekli ürünlerin sağlık sektöründe kullanılması sonucunda hizmet alan hastaların aldıkları bu hizmet sürecinde kullanılan bu ürünlere karşı deneyimlerine bağlı oluşan sağlık algı etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda oluşturulan anket çalışmasında bağlı model ve hipotezlere bağlı olarak gerekli anket formu kullanılmıştır. Oluşturulan anket formunun ilk bölümü demografik bölüm ile yapay zekâ destekli ürünlerde müşteri deneyimi ile sağlık algısı durumunun belirlenmesine yönelik 32 maddelik ölçek ifadelerinden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri Google Form üzerinden oluşturulan anketle 1 aylık sürede toplamıştır. Toplamda 397 adet veri toplanmasıyla çalışmaya son verilmiştir. Bu veriler SPSS sisteminde analizleri yapılmıştır. Analizlerde t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan bu analiz çalışmaları sonucunda sağlık algısı üzerinde yapay zekâ destekli ürünlerin hasta deneyimi konusunda etkinin pozitif yönde olduğu ve sonucunda çalışma modeline bağlı oluşturulan hipotezlerimizin kabul edildiği soncuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ele alınan yapay zekâ destekli ürünlerin hasta algısı olarak belirlenen durumunun diğer sektörlerde de belirlenerek değerlendirilmesinin diğer çalışmalar için de yapılmasının uygun olacağı önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Businesses are in a constant state of change in using technology in order to be ahead of their competitors in the commercial field. In this context, the artificial intelligence process, which has recently made its impact more felt, is making itself felt in every field from users to businesses. The healthcare sector is also starting to use artificial intelligence-supported products in order to target patient satisfaction. Patients exposed to these products also experience some experiences during the process. The health status of the individual and the perceptual level of the service received in this healthcare field are also subject to evaluation. Determining the effect of products where artificial intelligence is used in the healthcare field on patient experience is also an area that needs to be researched. The feelings and thoughts of the individual are formed regarding the healthcare service they receive. This study aims to determine the health perception deficit that occurs due to the experiences of patients receiving service as a result of the use of artificial intelligence-supported products, which are among the most important values of our age, against these products used in the healthcare process. In this context, the necessary survey form was used depending on the models and hypotheses based on the created anal study. The first section of the survey form consists of the demographic section and scale expressions aimed at determining customer experience and health perception status in artificial intelligence-supported products. The data of the study was collected in a 1-month period with a survey created via Google Form. These data were analyzed in the SPSS system. T-test and ANOVA test were used in the analyzes. As a result of these analysis studies, it was concluded that the negative effect of artificial intelligence-supported products on health perception was positive in terms of patient experience and as a result, our hypotheses created depending on the working model were accepted. It is suggested that it would be appropriate to determine and evaluate the situation determined as patient perception of artificial intelligence-supported products discussed in this study in other sectors and to conduct other studies.