18-30 yaş arası bireylerde sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu, nomofobi ve ilişki istikrarı ilişkisi
The relation of fear of missing out, nomophobia and relationship commitment among individuals aged 18-30
  1. Tez No: 937349
  2. Yazar: İREM KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yapılan araştırmada, sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu, nomofobi ve ilişki istikrarı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve nomofobi yeni medya teknolojileriyle birlikte artış gösteren dijital bozukluklardan ikisidir. Sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu bireyin başkalarının onun dahil olmadığı güzel deneyimler yaşadığına dair endişesi olarak tanımlanabilir. Nomofobi ise akıllı telefondan ayrı kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Güncel problemler arasında sayılabilecek nomofobi ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusunun en temel insan ilişkileri arasında sayılabilecek romantik ilişkileri üzerinde etkisi olabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini 18-30 yaş arasındaki, romantik ilişkiye sahip ve akıllı telefona sahip bireyler oluşturmaktadır. Veriler online anket ile internet sosyal platformlarda dağıtılarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Nomofobi Ölçeği ve Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Ölçeği ve İlişki İstikrarı Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri bağlamında dağılımları ele alındığında; araştırma 352 kişiden oluşan katılımcı grubunun 226 sını kadınlar, 126 sını erkekler oluşturmaktadır. Araştırma için ilişkisel tarama modeli ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre nomofobi ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nomofobi ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ile seçeneklerin niteliğini değerlendirme yani başkasıyla birlikte olma eğilimini değerlendirme arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Nomofobi ve sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ile ilişki yatırımı arasında ise ters yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to find an answer to the question of whether there is a relationship between Nomophobia, Fear of Missing Out and Relationship Stability. Fear of missing out and nomophobia are two of the digital diseases that increase with new media technologies. Fear of missing out can be defined as a pervasive concern that others may have rewarding experiences without one's involvement. Another disorder, nomophobia is defined as the fear of being separated from one's smartphone. It is thought that nomophobia and fear of missing out, which can be considered among current problems, may also have an impact on romantic relationships, which can be considered among the most basic human relationships. The population of the research consists of individuals between the ages of 18-30, who are in a romantic relationship and have a smartphone. Data was collected by online survey and distributed on internet social platforms. Personal Information Form, Nomophobia Scale, Fear of Missing Out Scale and Relationship Stability Scale were used as data collection tools. When the distribution of the participants in the context of their demographic characteristics is considered; The research consists of 352 participants, 226 of whom are women and 126 of whom are men. Relational scanning model and quantitative research method were preferred for the research. According to the results of the research, it was concluded that there is a positive relationship between nomophobia and fear of missing out. It has been determined that there is a positive relationship between nomophobia and fear of missing out and evaluating the quality of options, that is, evaluating the tendency to be with someone else. It was concluded that there is a negative relationship between nomophobia and fear of missing out and relationship investment.