Yapay zeka destekli sanallaştırma hata tespit ve çözümleme sistemi
Ai-supported virtualization error detection and resolution system
  1. Tez No: 943687
  2. Yazar: ÇETİN BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL FATMA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde sanallaştırma teknolojileri, bilişim sektöründe kritik bir rol oynamakta ve işletmelerin altyapılarını daha verimli ve esnek bir şekilde yönetmelerine olanak tanımaktadır. Ancak, sanallaştırma programlarının karmaşık yapısı ve kapsamlı özellik seti, kullanıcıların sıkça hata kodları ve teknik sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum, özellikle deneyimsiz kullanıcılar için ciddi zaman kayıplarına ve verimlilik düşüşlerine yol açabilmektedir. Bu sorunların hızlı ve etkili bir şekilde çözülebilmesi için bilişim sektörü, yapay zeka ve akıllı asistan teknolojileri ile entegre çözümler geliştirmeye yönelmektedir. Bu çalışmada, sanallaştırma ürünleri ile ilgili karşılaşılan teknik sorunların çözümüne yönelik olarak hazırlanan yapay zeka destekli sanallaştırma hata tespit ve çözümleme sistemi (sanallaştırma asistanı) yazılımı tanıtılmıştır. Bu yazılım, hazır yapay zeka modelleri, web sitelerinin uygulama programlama arayüzleri ve kapsamlı hata ile uyarı veri setlerini kullanarak, kullanıcıların karşılaştıkları sorunları otomatik olarak tespit edip anlık çözümler sunmaktadır. Hazırlanan sistem, sanallaştırma programlarının karmaşıklığından kaynaklanan zorlukları hafifletmeyi ve kullanıcılara pratik destek sağlamayı hedeflemektedir. Yazılımın, farklı kaynaklardan elde edilen hata ve uyarı verilerini bir araya getirerek, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgilere hızlıca erişmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, sanallaştırma ortamlarında karşılaşılan teknik sorunların çözüm süreci hızlandırılmakta ve kullanıcıların iş akışları kesintiye uğramadan devam etmektedir. Geliştirilen bu sistem, sanallaştırma teknolojilerinin kullanımını kolaylaştırarak bilişim sektöründe verimliliği artırabileceği ve teknik destek süreçlerine katkı sağlayabileceği için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, virtualization technologies play a pivotal role in the IT sector, enabling businesses to manage their infrastructures with greater efficiency and flexibility. However, the complex architecture and extensive feature sets of virtualization programs frequently lead to users encountering error codes and technical issues. This situation, particularly for inexperienced users, can result in significant time losses and diminished productivity. To facilitate the rapid and effective resolution of these problems, the information technology sector is increasingly focusing on developing solutions integrated with artificial intelligence and intelligent assistant technologies. This study introduces the“AI-Supported Virtualization Error Detection and Resolution System”(Virtualization Assistant) software, developed to address technical issues encountered with virtualization products. This software utilizes pre-trained artificial intelligence models, website application programming interface, and comprehensive error and warning datasets to automatically detect issues encountered by users and offer instant solutions. The developed system aims to alleviate the difficulties arising from the complexity of virtualization programs and provide practical support to users. By consolidating error and warning data obtained from various sources, the software enables users to quickly access the information they need. Consequently, the resolution process for technical problems encountered in virtualization environments is accelerated, allowing users' workflows to continue uninterrupted. This developed system is designed to facilitate the use of virtualization technologies, potentially increasing efficiency in the information technology sector and contributing to technical support processes.