Gabriel Garcia Marquez'in kitap kapaklarının göstergebilimsel analizi
Analysis of Gabriel Garcia Marquez's book covers using semiotic method
- Tez No: 937355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN CANÇAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yazar ve okur arasında köprü görevi gören kitap, kapağıyla birlikte bir bütünün iki parçasıdır. Okur, kitapla ilk etapta, kapak tasarımı ile karşılaşmaktadır. Bıraktığı ilk izlenimle kapak, kitap okunduktan sonra zihinde bütüncül bir algı yaratmaktadır. Bu bağlamda, kapak tasarımının içerikle birlikte bütünlük oluşturacak şekilde kurgulanması büyük önem arz etmektedir. Yaşadığımız dünya, işaretlerle iletişim dünyasıdır. Bu işaretleri anlayabilmek için anlamlandırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Her bir işaretin ilettiği belirli bir mesaj vardır ve bu noktada, yorumlama yapabilmemiz için göstergebilim devreye girmektedir. Bu tez çalışmasının genel amacı, Gabriel Garcia Marquez'in, Utku Lomlu tasarımlı kitap kapaklarının, Roland Barthes'ın göstergebilimsel yöntemi ile çözümlenmesidir. Bu amaçla 3 adet kitap kapağı seçilmiştir. Ele alınan tasarımlar, öz-biçim bakımından, analiz ve eleştirel literatür taraması niteliğinde incelenmiştir. Ayrıca, çeşitli dokümanların araştırılması, analizi ile gerçekçi ve bütüncül sonuçlara ulaşmak için nitel bir araştırma süreci izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The book, which acts as a bridge between the author and the reader, is two parts of a whole, including its cover. The reader first encounters the book with its cover design. With the first impression it leaves, the cover creates a holistic perception in the mind after reading the book. In this context, it is of great importance that the cover design be designed in a way that creates integrity with the content. The world we live in is a world of communication with signs. In order to understand these signs, interpretation is needed. Each sign has a specific message that it conveys, and this is where semiotics comes into play so that we can make interpretations. The general purpose of this thesis is to analyze Gabriel Garcia Marquez's Utku Lomlu-designed book covers with Roland Barthes' semiotic method. For this purpose, three book covers were selected. The designs discussed were examined in terms of essence-form, analysis and critical literature review. Additionally, a qualitative research process was followed to reach realistic and holistic results by researching and analyzing various documents.