Uluslararası göç ve güvenlik ilişkisi: Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin Aberystwyth Ekolü açısından oluşturduğu/maruz kaldıkları güvenlik meselelerinin incelenmesi
The relationship between migration to Turkey and security: Examining the security issues created/exposed to by Syrians migrating to Turkey in terms of the Aberystwyth School
- Tez No: 937354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ASENA DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli göçmenler ve geçici koruma altındaki bireylerin güvenlik sorunlarını, Aberystwyth Ekolü perspektifinden incelemektedir. Türkiye, 2011 yılında Suriye iç savaşının başlamasından bu yana 3 milyondan fazla Suriyeli göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Başlangıçta kısa süreli kalmaları planlanan mültecilerin uzun süre Türkiye'de kalacaklarının anlaşılmasıyla hem Suriyeli göçmenlerin hem de Türk halkının karşı karşıya kaldığı sosyal, ekonomik ve güvenlik sorunları daha görünür hale gelmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin ve yerel halkın güvenlik sorunlarını geniş bir perspektiften ele alarak, devlet dışı aktörlerin ve uluslararası toplumun, göçmenlerin güvenliğini sağlama ve sosyal entegrasyonlarını destekleme konusunda daha etkin rol oynaması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the security problems of Syrian immigrants and individuals under temporary protection in Turkey from the perspective of the Aberystwyth School. Türkiye has hosted more than 3 million Syrian immigrants since the start of the Syrian civil war in 2011. With the understanding that the refugees, who were initially planned to stay for a short time, will stay in Turkey for a long time, the social, economic and security problems faced by both Syrian immigrants and the Turkish people have become more visible. As a result, this study addresses the security problems of Syrian immigrants and local people in Turkey from a broad perspective, emphasizing that non-state actors and the international community should play a more active role in ensuring the security of immigrants and supporting their social integration.