Frekansı 442 hertze yükseltilen la akort sesinin günümüz opera sanatçıları üzerindeki etkileri
The effects of a tuning sound, frequency increased to 442 hertz, on today's opera singers
- Tez No: 937365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı frekansı 442 hertze yükseltilen la akort sesinin günümüz opera sanatçıları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Opera, drama ve müziğin bir araya geldiği teatral sanatlardan birisidir. Sözlü müzik eserlerinin oyuna eklemlendiği operada solo olarak da icralar görülmektedir. Opera sanatçıları eserleri icra ederken birçok farklı perdeden şarkı söyleyebilmektedir. Şarkı söylerken yüksek perdelere çıktıkları gibi düşük perdelere de aynı eser bloğu içinde girebilmektedir. Bu bağlamda eserlerin frekans aralıkları sanatçıların icraları açısından son derece önemlidir. Akort sistemi icadından günümüze sürekli değişime uğramış, özellikle evrensel olarak akortlama sesi olarak kabul edilmiş olan La notası (örneğin orkestralar konsere başlamadan önce, obua enstrumanından aldıkları uzun la sesine göre kendi enstrumanlarını akortlar ve konsere öyle başlanır) klasik dönem bestecisi Mozart döneminden, hatta daha da öncesinden itibaren 427-430 hz Olarak standardına yaklaşmış, sonrasında 432 olarak tam standardını bulmuştur Akortlamanın perde aralıklarının değişmesi gerek güncel olarak gerekse de tarihsel olarak tartışılmaktadır. Bu tartışmaların merkezinde 440 ve 442 hertzin insan doğasına aykırı olması yer almaktadır. Literatür incelendiğinde hertz farklılıklarının opera sanatçılarının icralarını etkiledikleri de gözlemlenmiştir. Bununla birlikte hertz seviyesinin yükselmesi opera eğitimini olumsuz etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the“A”Tuning sound, whose frequency has been increased to 442 hertz, on today's opera singers. Opera is one of the theatrical arts that combines drama and music. In the opera, where musical pieces with lyrics are added to the play, solo performances are also seen. Opera singers can sing in many different pitches while performing their work. While singing, they can reach high pitches as well as low pitches within the same block of work. In this context, the frequency ranges of the works are extremely important for the performances of the artists. The note A, which has constantly changed since the invention of the tuning system, and has been universally accepted as the tuning sound (for example, before starting a concert, orchestras tune their instruments according to the long La sound they get from the oboe instrument and start the concert that way), dates back to the period of the classical period composer Mozart and even further. It approached the standard of 427-430 Hz from before, and later found its full standard as 432. Changing the pitch intervals of tuning is discussed both currently and historically. At the center of these discussions is the fact that 440 and 442 hertz are against human nature. When the literature is examined, it has been observed that hertz differences affect the performance of opera singers. However, it has been determined that the increase in hertz level negatively affects voice education