Okuma becerisinde cinsiyet değişkeninin sistematik derleme yöntemiyle incelenmesi
Examination of gender variable in reading skills by systematic compilation method
- Tez No: 937364
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, okuma becerisinde cinsiyet değişkeninin okuduğunu anlama, okuma tutumu, okuma kaygısı, okuma motivasyonu ve okuma özyeterliği üzerindeki etkisinin durumunu incelemektir. Bu amaçla araştırmada sistematik derleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, Google Akademik, Ulusal Tez Merkezi, Dergipark ve Research Gate gibi veri tabanları araştırılarak toplamda 5708 çalışmaya ulaşılmış ve sistematik derlemenin dâhil etme/hariç tutma ölçütleri doğrultusunda değerlendirilerek 71 çalışma araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu çalışma, 2008-2023 yılları arasında ortaokul öğrencileri üzerine yapılmış araştırmalarla sınırlıdır. Elde edilen bulgular, kız öğrencilerin okuduğunu anlama, okumaya yönelik tutum, motivasyon ve özyeterlik seviyelerinin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, okuma kaygısı ile ilgili bulgular tutarsızlık göstermektedir. Çalışmada ayrıca toplumsal cinsiyet anlayışının gelişimi de incelenmiş ve bu bağlamda okuma becerisi ile cinsiyet arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the influence of gender as a variable on reading comprehension, reading attitude, reading anxiety, reading motivation, and reading self-efficacy. For this purpose, a systematic review method was employed. In this context, a total of 5708 studies were identified through databases such as Google Scholar, the National Thesis Center, Dergipark, and ResearchGate. Following the inclusion/exclusion criteria of the systematic review, 71 studies were included in the analysis. This study is limited to research conducted on middle school students between 2008 and 2023. The findings indicate that female students have higher levels of reading comprehension, reading attitude, motivation, and self-efficacy compared to male students. However, the findings regarding reading anxiety are inconsistent. The study also aims to provide a new perspective on the relationship between reading skills and gender by considering the development of gender understanding.