Kolonoskopi yapılan hastalarda sıcak uygulamanın karın ağrısı ve şişkinliğe etkisinin incelenmesi
Research of the effect of warm application on abdominal pain and bloating in patients who made colonoscopy
  1. Tez No: 937370
  2. Yazar: NEVİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma kolonoskopi yapılan hastalarda sıcak uygulamanın karın ağrısı ve şişkinliğe etkisinin incelenmesi amacıyla deneysel randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir üniversitenin genel cerrahi anabilim dalı endoskopi ünitesinde kolonoskopi uygulanacak hastalar, örneklemini ise 15.09.2022–30.12.2022 tarihleri arasında araştırmaya katılma kriterlerini sağlayan 30'u girişim grubu 30'u kontrol grubu olan 60 kişi oluşturdu. Araştırmanın verileri; kişisel bilgi formu, karın ağrısı ve şişkinlik için Vizüel Analog Skalası kullanılarak elde edildi. Araştırma verilerinin analizi IBM SPSS-22 (IBM Statistical programı ile yapıldı. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, grupların normalliği için Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Paired Samples t-Testi, Wilcoxon testi, Friedman testi, Ki-Kare testleri (Pearson Ki-Kare, Yates Ki-Kare Testi, Fisher's Exact Testi) kullanıldı. Sonuçlar; %95 güven aralığında anlamlılık ise p0,05). Sıcak uygulama sonrası 0. dakikada girişim grubundaki hastaların karın ağrısı puan ortalamasının 2,53, kontrol grubundaki hastaların ise 3,60 olduğu ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı saptandı (p>0,05). Sıcak uygulama sonrası 30. dakikada girişim grubundaki hastaların karın ağrısı puan ortalamalarının 1,00 olduğu, kontrol grubundaki hastaların ise ağrı puanlarının 3,00 olduğu ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlendi (p0,05). Sıcak uygulama sonrasında 30.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental randomized controlled study to examine the effect of warm application on abdominal pain and bloating in patients who made colonoscopy. The population of the study consisted of patients who would undergo colonoscopy in the endoscopy unit of the general surgery department of a university located on the European side of Istanbul, and the sample consisted of 60 people, 30 in the intervention group and 30 in the control group, who met the inclusion criteria between 15.09.2022 and 30.12.2022. The data were obtained using a personal information form and the Visual Analog Scale for abdominal pain and bloating. The analysis of the research data was performed with IBM SPSS-22 (IBM Statistical program. Descriptive statistical methods, Kolmogorov-Smirnov test for normality of groups, Independent Groups t-test, Mann-Whitney U test, Paired Samples t-Test, Wilcoxon test, Friedman test, Chi-Square tests (Pearson Chi-Square, Yates Chi-Square Test, Fisher's Exact Test) were used as statistical methods.