Interplay between body image, somatic symptoms, social support, bmi, and vigorous physical activity among turkish adolescents
Türk ergenlerde beden imajı, somatik belirtiler, sosyal destek, bmı ve güçlü fiziksel aktivite arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 937419
  2. Yazar: ESRA SALMAN KHANFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KATALIN FELCVINZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eötvös Loránd University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın iki odak noktası vardır, birincisi Türk ergenler arasında beden imajı ve psikosomatik semptomlar arasındaki ilişkiye odaklanmaktır. ANOVA analizi ergenlerin psikosomatik semptomlarını beden imajlarına bağlı olarak karşılaştırmak için yürütülmüştür. İkincisi, şiddetli fiziksel aktivitenin (VPA) ve sosyal desteğin (aileden ve akranlardan) vücut kitle indeksi (VKİ) ve incelenen somatik semptomlar üzerindeki öngörücü değeri. Değişkenin dikkati dağıldıktan sonra, vücut ağırlığı algısı gibi diğer değişkenlerle istatistiksel olarak anlamlı ilişki sağlanamaması üzerine, ikinci araştırma ilgi alanı için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Türk örneklemi 5848 ergenden (11-13-15 yaş arası) oluşmaktadır ve 2018 HBSC anketine katılmıştır. Sonuçlar, normal kilo algısından sapan ergenlerin normal kilo algısına sahip olanlara kıyasla daha yüksek somatik semptomlara sahip olduğunu kanıtlamıştır. İkincisi, daha yüksek VPA ve sosyal destek daha düşük VKİ ve daha düşük somatik semptomları tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has two focuses, firstly focusing on the relationship between body image and psychosomatic symptoms among Turkish adolescents. The ANOVA analysis is conducted to compare the psychosomatic symptoms of adolescents depending on their body image. Secondly, the predictive value of vigorous physical activity (VPA) and social support (from family and peers) on body mass index (BMI) and somatic symptoms examined. After distracting the variable failing to provide statistically meaningful relationship with other variables, such as body weight perception, Structural Equation Modelling (SEM) is used for the second research interest. Turkish sample consist of 5848 adolescents (11-13-15 year old's), participated the 2018 HBSC survey. Results proved that adolescent who deviated from normal weight perception has higher somatic symptoms compared to those who normal weight perception. Secondly, higher VPA and social support estimated lower BMI and lower somatic symptoms.