3194 sayılı imar yasası açısından kentlerimizde açık-yeşil alan sisteminin geleceği ve Ankara-Çankaya ilçesi örneği
Future potentiality of open-green space system with respect to development and implementation law 3194 and Ankara-Çankaya case study
- Tez No: 9474
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi 3194 SAYILI İMAR YASASI AÇISINDAN KENTLERİMİZDE AÇIK-YEŞİL ALAN SİSTEMİNİN GELECE?İ VE ANKARA-ÇANKAYA İLÇESİ ÖRNE?İ Mehmet Akif ÇALIŞKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabillm Dalı Danışman: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1990, Sayfa: 168 Jüri- Prof. Dr. Nizamettin KOÇ Prof. Dr. MetinBAŞAL Yrd. Doç. Erdoğan YAŞLICA Kentlerin insan sağlığı açısından olumlu ve yaşanabilir koşullara sahip me kanlar olarak belirmesinde, açık ve yeşil alanların önemi büyüktür. Açık ve yeşil alanlar, kentleşme hareketleri sonucunda doğa ile insan arasındaki kopmuş olan bağlan onararak insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak kentsel mekânlardır. Bu mekânlar, yüklendikleri çeşitli işlevleri nedeniyle kentsel yaşam koşullarım iy ileştirmede çok önemli rol oynarlar. Açık ve yeşil alanların kendilerinden bekle nilen işlevleri yerine getirebilmeleri ise çok amaçlı ve sistemli bir planlamayı ge rektirir. Kentin fiziksel çevresinin hem insanlar için hem de kent için sağlıklı ve dü zenli bir yapıya kavuşturulması, kent planlaması disiplinini ortaya koymuştur. Bu nedenle kent planlaması çalışmalarının her aşamasında görevli meslek disip linleri arasında, kentsel açık ve yeşil alanların kişi basma düşen m2 birimleri nin, kent içindeki dağılımlarının yeterli olması ve kentin botunu yönünden organikİv bir doku göstermesi açısından, Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini de yer almalı ve meslekler arasında işbirliği sağlanmalıdır. Kent planlamasının en önemli yasal dayanaklarından birini oluşturan imar yasası, kent planlamasına yasal bir çerçeve çizmektedir. En son olarak 1985 yılında çıkarılan 3194 sayılı imar yasası, kentlerin çeşitli sorunlarına yerinde ve anında çözüm aranmasını ve planlama-uygulama bütünlüğünün sağlanması amacıyla kentlerin imar planlarım yapma, yaptırma ve onaylama yetkisini bele diyelere devretmiştir. Bu yetki devrinden sonra belediyeler, hızlı kentleşme sürecinde alan ve dağılım yönünden yetersiz kalan açık ve yeşil alanlara gereken önemi vermeye başlamışlardır. Bu tez çalışmasında, 3194 sayılı imar yasasının ve ilgili yönetmeliklerin, açık ve yeşil alanların planlanması ve kentsel doku içerisinde yeterli bir şekilde yer verilmesinde belediyelere sağladığı olanaklar belirlenmiştir. Ayrıca metropoliten sisteme geçilen kentlerde kurulan büyükşehir ve ilçe belediye lerinin bu konudaki görev ve yetkileri belirlenmiştir. Daha sonra örnek olarak alınan Çankaya belediyesi sınırları içindeki açık ve yeşil alanların özellikleri, planlama ve uygulama örnekleri ve yasanın uygulan ması ile karşılaşılan sorunlar belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kent plânlaması, İmar yasası, İmar planı, Açık- yeşil alanlar, Büyükşehir belediyesi, ilçe beledi yesi, Çankaya.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis FUTURE POTENTIALITY OF OPEN - GREEN SPACE SYSTEM WTTH RESPECT TO DEVELOPMENT AND IMPLEMENTATION LAW 3194 AND ANKARA - ÇANKAYA CASE STUDY Mehmet Akif ÇALIŞKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Achltecture Supervisor: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1990, Page: 168 Jury: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ Prof. Dr. MetlnBAŞAL Asst. Prof. Dr. Erdoğan YAŞLICA Open-green spaces have great significance for the exlstance of cities as spaces that have good and hygienic conditions to be able to live. Open-green areas are of urban spaces to reconstruct man-nature relation ships that have been destroyed as a result of urbanization movements. These spaces play a vital role to rehabilitate urban living conditions since they constitute several functions on the other hand, performance of these functions require multi-purpose and systematic way of plan ning approach.vii The idea of reaching an hygienic and organized structure of physical envi ronment both for human and the city itself, have resulted in urban planning discipline. In order to supply sufficient urban open-green space amounts (m2) and to supply a proper distribution of them all over the city, landscape architec ture must be included among the other disciplines connecting with every step of urban planning process and inter-proffessional cooperation must be performed. Development and implementation law which constitutes are of the most important legal support of urban planning defines a legal framemork for urban planning. Last development and Implementation law, 3194, dated in 1985 have transferred the right of production and approval of the master plans to the mu nicipalities to solve urban problems in place and in shortest time and to perform the combination between planning and application. After this transfer, the mu nicipalities have given.importance to open-green spaces which are not well dis tributed under bad conditions of rapid urbanization process. In this thesis, in order to plan and apply open-green spaces, competence, task, responsibility and apportunities that are given to the municipalities by laws and regulations (3194) are defined. Morover, task and competence of great city and local municipalities are also described for the cities in metropolitan system. Then the features of open-green areas in Çankaya municipality planning and application examples and difficulties in the application of that law are held as a case study. KEY WORDS : Urban planning. Development and implementation law, Implementation plan, Open-green spaces, great-city mu nicipality, local municipality, Çankaya