Rethinking privacy: Exploring the transformation of traditional turkish houses into apartment blocks
Mahremiyeti yeniden düşünme: Geleneksel Türk evlerinin apartman bloklarına dönüşümünü inceleme
  1. Tez No: 937421
  2. Yazar: ZAHİR HÜMEYRA AÇIKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVIDE DERIU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Westminster
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tezimde, Türk konut mimarisinde mahremiyet anlayışının modernleşme sürecindeki yansımalarının mımari yapılardaki dönüşümü incelenmektedir. İnsanlık tarihi boyunca, mahremiyet anlayışı sosyal ve kültürel değerlerin bir unsuru olarak konut mimarisinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tezde, geleneksel Türk evlerinin içe dönük ve kapalı avlu tasarımlarını etkileyen mahremiyet anlayışının, modernleşme ile birlikte apartman yaşamında açık ve kamusal bir forma nasıl dönüştüğü ele alınmaktadır. Tek katlı geleneksel Türk evlerinden çok katlı apartman yapılarına geçiş, Türk mimarisinde mahremiyet kavramının mimari yapılardaki yansımalarını kökten değiştirmiştir. Aynı zamanda mahremiyetin kavramsallaştırılmasını ve uygulanmasını da etkilemiştir. Bu bağlamda, çalışma, Batılılaşma, göç ve hızlı kentleşme gibi siyasi ve sosyal faktörlerin konutların mimari tasarımına, özellikle kamusal ve özel alan ayrımına olan etkilerini analiz etmektedir. Tez, Osmanlı döneminde tek katlı geleneksel Türk evlerinden modernleşme sürecindeki apartman bloklarına geçişi ve günümüz konut mimarisindeki çağdaş gelişmeleri kapsayan önemli tarihsel dönemlere odaklanmaktadır. Alan çalışmaları, geleneksel mimarinin en önemli örneklerinin bulunduğu Safranbolu'daki geleneksel evleri ve Türk modernleşmesinin sembolik şehirlerinden biri olan Ankara'daki apartman komplekslerini incelemektedir. Bu alan çalışmaları, mekânsal geçişler ve mahremiyet hiyerarşileri gibi çeşitli mahremiyet mekanizmalarının zamanla nasıl adapte olduğunu göstermektedir Tezimin sonuçları, mahremiyet anlayışının kültürel ve sosyal değişimlerle şekillenerek dinamik bir biçimde mimari yapılara yansıdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, modernleşme sürecinde sosyal değişimlerle şekillenen konut tipolojilerindeki mahremiyet boyutundaki değişimin, geleneksel değerlerle bir kopuşa neden olduğunu, bu dönüşümün günümüzde konut tipolojilerini standartlaştırdığını ve geleneksel Türk evlerinde mahremiyet kavramı ile özdeşleşen kültürel kimlik unsurunun önemli ölçüde dejenere olduğunu savunmaktadır
Özet (Çeviri)
In my thesis, the transformation seen in the reflections of the understanding on privacy in Turkish residential architecture on architectural structures during the modernization process is examined. Throughout human history, the understanding of privacy has played a key role in shaping residential architecture as an element of social and cultural values. My thesis examines how the understanding of privacy, which affects the introverted and closed courtyard designs of traditional Turkish houses, transforms into an open and public form in apartment life with modernization. The transition from single-storey traditional Turkish houses to multi-storey apartment buildings has essentially changed the reflections of the concept of privacy on architectural structures in Turkish architecture. It also affected the conceptualization and application of privacy. In this context, the study analyzes the effects of political and social factors such as Westernization, migration and rapid urbanization on the architectural design of dwellings, especially on the distinction between public and private spaces. My thesis focuses on key historical periods, covering the transition from traditional single-storey Turkish houses in the Ottoman period to apartment blocks in the modernization process and contemporary developments in residential architecture. The case studies examine traditional houses in Safranbolu, where the most important examples of traditional architecture can be found, and apartment complexes in Ankara, one of the symbolic cities of Turkish modernization. The case studies show how various privacy mechanisms, such as spatial transitions and privacy hierarchies, have adapted over time. The results of my thesis reveal that the understanding of privacy is shaped by cultural and social changes, and reflected in architectural structures by becoming dynamic. My thesis concludes that the change in the dimension of privacy in housing typologies shaped by social changes in the modernization process has caused a break with traditional values, that this transformation has standardized housing typologies today, and that the cultural identity element identified with the concept of privacy in traditional Turkish houses has been significantly eroded.