Asfalt betonu karışımlarında polimer katkı malzemesi (Cariflex Tr-1101) etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of polymer modifier (Cariflex Tr-1101) on asphaltic concrete
- Tez No: 93743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İkibinli yıllara gelmiş olduğumuz günümüzde; sürekli gelişmekte olan teknoloji ve artan gelir düzeyleri ulaşım talebinde büyük bir artışa neden olmaktadır. Ülkemiz şartlarında ulaşım konusunda en büyük yük karayollarına düşmektedir. Karayollarında da gerek teknolojik gelişmelere paralel olarak artan ağır taşıt yükü etkileri gerekse olumsuz çevre şartlan, istenen hizmet düzeyinin beklenenden daha önce altında kalınmasına sebep olmaktadır. Özelikle karayolu üstyapısında meydana gelen erken bozulmalar, üstyapının performansının artırılmasına yönelik çalışmaların yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Bu çalışmaların önemli bir kısmını da asfalt karışımlarında katkı malzemelerinin kullanılması oluşturmaktadır. Bu tezde, üstyapıda kullanılan malzemeler ve karışım performansının değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler ile ilgili detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. Ayrıca, yine bu bölümde ülkemizde kullanılmakta olan polimer katkı malzemelerinden biri Cariflex TR-1 101 ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Literatür çalışmasını takiben; 1994 yılında Edirne - Kınalı Otoyolu Lalapaşa Kavşağı kesiminde uygulaması yapılmış olan polimer katkılı sıcak asfalt karışımı tabakasından alınan karot numuneler üzerinde katkılı karışımın uzun dönemli performansı değerlendirilmiştir. Katkılı karışımın uzun dönemli (5 yıl) performansının değerlendirilmesi amacıyla, yukarıda belirtilen kesimden alınan katkılı ve katkısız karot numuneleri üzerinde dolaylı çekme mukavemeti, dolaylı çekme, statik sünme ve tekrarlı sünme deneyleri uygulanmıştır. Bu deneylerden elde edilen verilere dayanarak karışım performanslarının önemli göstergelerinden olan elastisite ve sünme modülleri tespit edilmiş ve bu değerlerin yükleme periyodu, yükleme hızı ve sıcaklık gibi değişkenlerden nasıl etkilendikleri belirlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the end of the century, the continuous developments in technology and increase in income levels result as an overall growing demand on transportation. Highways are the most remarkable systems from transportation point of view under domestic circumstances. Both the increase in heavy traffic loads caused by technological developments and negative external conditions affect the highways so badly that the expected service lives may not be achieved. Especially the early deformations in asphaltic overlays led the studies to be focused on increasing the performance of asphaltic overlay layers. Usage of modifiers in asphaltic mixtures form an important part of these studies. The materials which are used in asphaltic mixtures and evaluation methods of mixture performance form the first part of this thesis. In addition you may find detailed information regarding one of the polymer modifiers which is being used in our country Cariflex TR- 1 101. Following the literature search, a long term performance evaluation was carried out on core specimens provided from Edirne - Kınalı Highway Lalapaşa junction, where polymer modified asphalt mixture was applied. Indirect tensile, indirect tensile strength, static creep and dynamic creep tests were performed on core specimens in order to evaluate the long term performance (5 years) of the mixture. Elasticity and resilient moduli of the mixtures have been calculated by using the results of the tests, which help us to make a proper evaluation. Moreover the effects of loading period, rise time and temperature on these moduli are also presented in this thesis.