Levend mahallesinin mekansal analizi
Place analysis of Levend settlement
  1. Tez No: 93744
  2. Yazar: ALPER İNEGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Levend Mahallesi, Türkiye Cumhuriyeti'nde en radikal değişimlerin yaşandığı zaman aralığında gerçekleştirilmiştir. Avrupa'dan yaklaşık yüz yıl sonra, toplumsal hareketlilik bağlanımda gerçekleşen bu dönüşüm, köylerden kentlere göçü ilk defa gündeme getirmiş ve kentlerde konut sorunu ilk defa görülmeye başlamıştır. Avrupa ülkeleri, kentlerdeki konut sorununa kent merkezleri dışındaki alanlarda çözüm aramışlardır. Yüz yıllık süreç içinde yaşanan bu arayışlar, diğer ülkeler tarafından model olarak alınarak uygulanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti de kentlerde yaşanan konut sorununa ithal ettiği bu modeller ile kendi yapısı ve dinamikleri içinde çözüm aramıştır. Bu anlamda, Levend Mahallesi çerçevesinde değişen toplum yapısı ile konut ve yerleşme mekanları arasındaki doğrudan ilişki okunabilmektedir. Kent merkezi dışında gelişmiş mahalle ölçeğindeki ilk örnek olması nedeniyle Levend Mahallesinde önemli bir mekan deneyiminin yaşandığı görülmektedir. Mahallenin dört yerleşmeden oluşması, kademeli olarak uygulanması ve her yerleşmede farklı mekan kurgularının bulunması; mahallede yaşanan bu deneyimden Türkiye'ye has model üretme çabalarını göstermektedir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Levend Settlement has been constructed during the era in which most radical changes were taking place in Turkish Republic. Nearly 100 years after Europe, these changes as the republic attraction has occured the migration from villages to cities and the housing problem is being seen at the first time. European countries tried to find solutions for the city housing problem outside the city centre in these 100 years time. The solutions of these 100 years time was taken as model by the other countries and they were appliticated. Turkish Republic tried to find solutions in its own with dynamics by the model taken from foreign counries for the city housing problem. In this meaning, there is a realition between the public structures and Levend Settlement places. Because of being the first example of growing up outside the city centre; Levend Settlement is shown as an experienced place. Being made by four parts, step by step constructions and being in different place orders shows Turkey's own product models by the living experience of Levend Settlement x»