Türkiye'de kültürel peyzaj alanlarının korunmasına yönelik bir araştırma: Kapadokya örneği
A research on the conservation of cultural landscapes in Turkey : The case of Cappadocia
  1. Tez No: 937459
  2. Yazar: AYŞENAZ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
19.yy.'ın ortalarına doğru öncelikle doğal ve kültürel miras alanlarının birlikte ve geniş kapsamlı korunmasına yönelik arayışlar, 20. yüzyılda insan ve doğa arasındaki karşılıklı ilişkinin ve etkileşimin sonucu olarak ortaya çıkan ve hem kültürel hem de doğal bağlamı ile özgün niteliğe sahip oluşumlar olarak kültürel peyzaj kavramını ortaya koymuştur. Koruma alanında özel bir kategori olarak kültürel peyzaj alanlarının doğal ve kültürel niteliklerin belirlenmesi ve bunları oluşturan karakteristik niteliklerin çözümlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda kültürel peyzaj alanlarının tespiti ve kültürel peyzaj unsurlarının analiz edilmesi için nasıl bir yöntem kullanılabilir sorusundan hareketle Kapadokya Alan Sınırında kültürel peyzaj niteliklerinin araştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında, doğal ve kültürel mirasın yoğun olarak bulunduğu, farklı çağlarda farklı kültürlerin yaşam sürdüğü ve kültürel birikimini ürettiği Kapadokya, kültürel peyzaj kavramı bağlamında analiz edilmiştir. Bu çerçevede Kapadokya, özgün unsurları olan peribacaları, bağlar, vadiler ve vadi yerleşmeleri, topoğrafya, iklim, bitki örtüsü gibi doğal unsurları, kırsal ya da küçük ölçekli kentsel yerleşmelerin mekânsal özellikleri açısından analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan çözümlemede Kapadokya'nın otantik niteliklerinin coğrafya, doğa, toplum ve zaman içinde elde edilen kültürel birikimin yoğun bir şekilde etkileşimi ile şekillendiği tespit edilmiş ve bu açıdan benzersiz bir kültürel peyzaj örneği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The mid-19th century saw the inception of the concept of cultural landscape, which emerged as a result of the mutual relationship and interaction between human beings and nature. Cultural landscapes are defined as formations that possess unique qualities with both cultural and natural contexts. As a specialised category within the conservation discipline, it is imperative to ascertain the natural and cultural attributes of cultural landscape areas and to examine the distinctive characteristics that constitute them. In this context, the objective of this study is to investigate the cultural landscape qualities in the Cappadocia Area Boundary, with a focus on the question of which methodology can be employed to identify cultural landscape areas and analyse cultural landscape elements. The thesis investigates Cappadocia, a region with a rich natural and cultural heritage, having been inhabited by diverse cultures across various periods of history, each contributing to its unique cultural landscape. The analysis encompasses distinctive features such as fairy chimneys, vineyards, valleys, and valley settlements, along with natural elements including topography, climate, vegetation, and the spatial characteristics of rural and small-scale urban settlements. The analysis yielded insights into the authentic qualities of Cappadocia, which were found to be shaped by the intense interaction of geography, nature, society and cultural accumulation over time. This interaction promotes Cappadoica as a unique example of a cultural landscape.