Akut solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakım ünitesinde noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan yaşlı hastalarda noninvaziv mekanik ventilasyon ilişkili pnömoni risk faktörlerinin tanımlanması: İleriye dönük cohort çalışma
Identification of risk factors for noninvasive mechanical ventilation-associated pneumonia in elderly patients undergoing noninvasive mechanical ventilation in the intensive care unit for acute respiratory failure: A prospective cohort study
- Tez No: 937460
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV), invaziv mekanik ventilasyon (İMV) ile karşılaştırıldığında düşük komplikasyon oranları nedeniyle IMV yerine akut solunum yetmezliğinde tercih edilen bir tedavi seçeneğidir, fakat aynı zamanda potansiyel olarak nazokomiyal enfeksiyon gibi ölümcül komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde özellikle yaşlı popülasyonda (≥65 yaş) yaş, ventilatör ilişkili pnömonilerde (VİP) bir risk faktörü olarak bilinmektedir fakat NIMV deneyimi ile ilgili veri azdır. Bu çalışmanın amacı yaşlı hastalarda NIMV ilişkili pnömoni risk faktörlerinin tanımlanmasıdır. Yöntem: Prospektif kohort olarak tasarlanan bu çalışmada, üçüncü basamak hastanesi solunumsal yoğun bakım ünitesine akut solunum yetmezliği ile yatırılan yetişkin hastalar takip edildi. Çalışmaya alınan hiçbir hastanın yatışında pnömonisi yoktu. Tüm hastalarda NIMV tedavisi tercih edildi, NIMV ilişkili pnömoni gelişimi günlük takip edildi. Pnömoni gelişimi kararı; akciğer grafisi, laboratuvar verisi, balgam kültürü ve klinik durumu içeren belirtilmiş kriterler ile saptandı. Yaş ile NIMV ilişkili pnömoni arasındaki ilişkinin gösterilmesi için Cox regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Solunumsal Yoğun Bakım ünitesine Mart 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında akut solunum yetmezliği nedeniyle yatırılan tüm hastaların dosyaları taranarak NIMV uygulanan hastalar prospektif olarak incelendiğinde dahil edilme kriterlerine uygun 191 hasta (%60'ı erkek, %69'u ≥65 yaş) çalışmaya alınmıştır. 84 hastada NIMV uygulandığı dönemde pnömoni gelişimi izlenmiştir. GKS ortalama değeri; Charlson komorbidite indeksi, APACHE puanı ve SOFA skoru ortanca değerleri her iki grupta benzer bulunmuştur. Hastalar çoğunlukla KOAH alevlenme ile alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle yatırılmıştı. En sık izlenen komplikasyonlar ajitasyon ve aerofaji olarak tespit edilmiştir, %29-%22 ve %19-%13.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Noninvasive mechanical ventilation (NIV) is a preferred treatment option for acute respiratory failure alternative to invasive mechanical ventilation (IMV) due to its lower complication rates, but it may be associated with potentially fatal complications such as nosocomial pneumonia. Age is known to be a risk factor for ventilator-associated pneumonia (VAP), especially in the elderly population (≥65 years), but data on NIV experience on elderly population is not known. The aim of this study is to define the risk factors for NIV-associated pneumonia in elderly patients. Method: In this prospective cohort study, adult patients admitted to the respiratory intensive care unit of a tertiary hospital with acute respiratory failure were followed. None of the patients included in the study had pneumonia at the time of admission. NIV treatment was preferred in all patients, and the development of NIV-related pneumonia was monitored daily. The decision for the development of pneumonia was determined by specified criteria including chest X-ray, laboratory data, sputum culture and clinical status. Cox regression analysis was used to demonstrate the relationship between age and NIV-related pneumonia. Results: Patients who underwent NIV were prospectively examined among all patients, who admitted to the respiratory intensive care unit of a tertiary hospital with acute respiratory failure between March 2023 and May 2024. 191 patients (60% male, 69% aged ≥65) who met the inclusion criteria were included. Pneumonia development was observed in 84 patients after NIV. The mean GCS value: Charlson comorbidity index, APACHE score and SOFA score median values were found to be similar in both groups. The patients were mostly hospitalized due to COPD exacerbation and lower respiratory tract infection. The most common complications were agitation and aerophagia, 29%-22% and 19%-13%, respectively. It was shown that being ≥65 years of age did not increase the risk of NIV-associated pneumonia.