Kentsel yenileme uygulamalarında merkezi ve yerel yönetimlerin rolü: İzmir örneği
The role of central and local governments in urban renewal implementations: İzmir case
- Tez No: 937458
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Dünyada sanayileşmenin getirdiği sosyal ve ekonomik değişim, 1950'li yıllardan sonra ülkemizde de etkisini göstermiştir. Bunun sonucunda kırdan kente yoğun ve düzensiz göç hareketleri başlamış, gerek merkezi idare gerek ise yerel yönetimler tarafından süreç yönetimi çoğunlukla başarısız olmuştur. Günümüzde daha da içinden çıkılamaz bir hal alan kentlerimizdeki düzensiz ve sağlıksız yapılaşmalara yönelik hem merkezi hem de yerel yönetimlerce çalışmalar yürütülmekte, hatta bazen bu idareler karşı karşıya gelebilmektedir. Bu tez çalışması ile mevcutlardan farklı olarak, özellikle merkezi ve yerel yönetimler arasındaki planlama ve kentsel yenileme yaklaşımlarında yaşanan farklılaşmaların etkilerinin, çalışmaların işleyişinin, kurumlar arası rol dağılımlarının ve aksayan kısımlarının İzmir örneği üzerinden ele alınması amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, konuyla ilgili uzman ve uygulama alanındaki yerleşiklerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada konuyla ilgili literatür taraması yapılarak, öncelikli müdahale alanları, müdahale biçimleri ve müdahale politikaları ele alınmış, ardından kentsel yenileme uygulamalarına ilişkin dünya örnekleri incelenerek, Türkiye'de uygulama biçimi ve yasal dayanakları irdelenmiştir. İzmir özelinde kentsel gelişim ve planlama süreçleri, uygulamalardaki sorunlar ve aksaklıkların nedeni ortaya koyulmuştur. Çalışmada son olarak merkezi ve yerel yönetimler tarafından İzmir ili genelinde yürütülen kentsel yenileme uygulamaları incelenerek, Türkiye geneline yönelik kamu kaynaklarının etkin kullanımı ile mekânsal, sosyal ve ekonomik kalkınmayı hedefleyen kentsel yenilemede merkezi ve yerel yönetimlerin üstlenmesi gereken yeni bir rol dağılımı önermesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social and economic transformations brought about by industrialization worldwide began to significantly impact Türkiye after the 1950s. As a result, intense and irregular rural-to-urban migration emerged, and both central and local administrations largely failed to manage this process effectively. Today, irregular and unhealthy urban development in our cities has become even more complex, prompting efforts from both central and local governments to address these issues. However, these efforts sometimes lead to conflicts between the two levels of administration. This thesis aims to examine, from a unique perspective, the impacts of divergences in planning and urban renewal approaches between central and local governments, the operational dynamics of these efforts, the distribution of roles among institutions, and the shortcomings encountered, with a particular focus on the case of İzmir. In the study where the qualitative research method was adopted, in-depth interviews were conducted with experts and residents in the field of implimentation. The relevant literature was reviewed, priority intervention areas, intervention methods, and intervention policies were discussed, world examples of urban renewal applications were examined, and the application method and legal basis in Türkiye were examined. Urban development and planning processes, implementation problems, and the reasons for the disruptions were revealed, specifically in Izmir. Finally, by examining the urban renewal practices carried out by central and local governments throughout the province of Izmir, a new role distribution that central and local governments should undertake in urban renewal, which aims at spatial, social and economic development with the effective use of public resources throughout Türkiye, was proposed.