Sağlık hukukunda yapay zeka ve robotik cerrahi
Artificial intelligence in health law and robotic surgery
  1. Tez No: 937484
  2. Yazar: CEREN SU TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Robotik cerrahi, tıpta çığır açan bir alan olarak, yaklaşık kırk yıl önce gelişmeye başlamış ve çeşitli uzmanlık alanlarındaki cerrahi uygulamalarda devrim yaratmıştır. Bu süre zarfında, robotik cerrahi sistemlerin teknolojisinde ve uygulamasında büyük ilerlemeler kaydedilmiş, robotik cerrahi, geleneksel cerrahiye kıyasla umut vaat eden çeşitli avantajlar sunmaya başlamıştır. Telecerrahi uygulamasıyla, cerrahlar artık coğrafi sınırlamaların üstesinden gelebilmiş ve uzaktan uzmanlaşmış sağlık hizmeti sağlanabilir hale gelmiştir. Tüm bu ilerlemelere karşın, robotik cerrahi müdahaleler esnasında, nadir de olsa robotik arızalar meydana gelebilmekte ve planlanan cerrahi prosedürde değişiklik yapılmasını gerektirebilmektedir. Bazen bu arızalar, hastanın yaralanmasına hatta ölümüne bile neden olabilmektedir. Tez çalışmasının ilk bölümünde, konuyla bağlantılı bulunan terimlere yer verilerek, bazı unsurlara değinilmiştir. Bu terimler, tıp, sağlık hukuku ve robotik ile alakalıdır. Bunlara yer verilmesi ile, konunun açıklığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Robotik cerrahi sistemin unsurları ve bu uygulamaların avantaj ile dezavantajlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, robotik cerrahi müdahaleden kaynaklanabilecek hukuki ve cezai sorumluluk ele alınmıştır. Hangi tip sorumlulukların hangi şartların varlığı halinde hangi kişilere yüklenebileceği irdelenmiştir. Sözleşmesel sorumluluk ile sözleşme dışı sorumluluk (haksız fiil sorumluluğu, vekaletsiz iş görmeden doğan sorumluluk) gibi kavramların unsurları ve koşulları bakımından olası bir uyuşmazlığa karşı robotik cerrahi sorumluluktan kimin ya da kimlerin hukuki sorumluluğunun doğabileceği incelenmiştir. Ceza sorumluluğu bakımından ise klasik suç ve ceza teorilerinin konuya çözüm bulma arayışında yeterli olup olmayacağı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Türk Hukukunda robotik cerrahi, Karşılaştırmalı Hukukta robotik cerrahi ve Emsal Yargı Kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Robotic surgery, as a groundbreaking field in medicine, began to develop nearly four decades ago and has revolutionized surgical applications in various specialties. During this time, great advances have been made in the technology and application of robotic surgical systems, with robotic surgery offering several promising advantages over traditional surgery. With the application of telesurgery, surgeons are now able to overcome geographical limitations and specialized healthcare can be provided remotely. Despite all these advances, robotic malfunctions can occur during robotic surgical interventions, albeit rarely, and may require changes to the planned surgical procedure. Sometimes these malfunctions can cause injury or even death of the patient. In the first part of the thesis, the concepts related to the subject are explained and various elements are mentioned. These concepts are related to medicine, health law and robotics. By mentioning these concepts and elements, it is aimed to better understand the subject. The elements of the robotic surgical system and the positive and negative aspects of the applications are mentioned. In the second part; the thesis examines the legal and criminal liability that may arise from robotic surgical intervention. The types of liability that may be imposed on whom and under which conditions are analyzed. In terms of the elements and conditions of concepts such as contractual liability and extra-contractual liability (tort liability, liability arising from work without a power of attorney), the legal liability of who or whom may arise from robotic surgical liability against a possible dispute is examined. In terms of criminal liability, it has been investigated whether the classical theories of crime and punishment will be sufficient to clarify the issue. In the third part, robotic surgery in Turkish Law, robotic surgery in Comparative Law and Precedent Judicial Decisions are analyzed.