Deep learning-based radio frequency fingerprinting in smart grid security
Akıllı şebeke güvenliğinde derin öğrenme tabanlı radyofrekansı parmak izi
- Tez No: 937530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerji sektöründeki güç sorunlarına yönelik önemli bir çözümlerden biri akıllı şebekelerdir. Akıllı Şebeke ağı, internet bağlantılı akıllı sayaçlar, veri toplayıcılar, jeneratörler ve sensörlerden oluşur. Elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı, iletimi ve kullanımı Akıllı Şebeke ağları üzerinden gerçekleştirilir. Ancak, Akıllı Şebeke sistemlerinin siber saldırılara karşı savunmasızlığı, işleyişini etkileyen önemli bir zayıflık olarak öne çıkmaktadır. Siber saldırılar arasında kimlik sahtekarlığı, trafik analizi, gizlice dinleme, veri tahrifatı, yığın taşması ve hizmet reddi saldırıları yer alır. Siber saldırılara çözüm olarak kriptografik teknikler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, genel anahtar altyapısı yavaş çalışmakta ve sertifika iptal listesi boyutunu dengeleme sorunu yaşanmaktadır. Radyo frekansı parmak izi ile kimlik tespiti, umut vadeden bir kriptografik olmayan yaklaşım olmakla birlikte, kullanılmadan önce verimli sinyal ön işleme tekniklerinin uygulanması gerekmektedir. Ayrıca, etkili bir derin öğrenme mimarisinin kullanılması zorunludur. Bu araştırma, Akıllı Şebekelere yönelik siber saldırıları ele almaktadır. Araştırmada, Yapay Sinir Ağları, Tekrarlayan Sinir Ağları ve makine öğrenimi sınıflandırıcıları kullanılarak bir derin öğrenme modeli geliştirilmiştir. Özellikle, bir Evrişimsel Sinir Ağı (CNN), Çift Yönlü Uzun Kısa Süreli Bellek (Bi-LSTM), Rastgele Orman (Random Forest) sınıflandırıcısı ve XGBoost sınıflandırıcısı kullanılarak bir RFF modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar arasında, XGBoost sınıflandırıcısı %97,7 doğruluk oranı ile en yüksek performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One significant remedy for the energy sector's power problems is the smart grid. The smart grid network consists of internet-connected smart meters, data collectors, generators, and sensors. Electrical power supplies are produced, distributed, transmitted, and used through Smart Grid networks. The vulnerability of Smart Grid to cyberattacks is a significant flaw that impacts how it operates. An attack to steal, destroy or interfere with a computer network or system is known as a cyberattack. Some cyberattacks are spoofing, Traffic Analysis, Eavesdropping, Data Tampering, Smash Stacking, and Denial of Service Attacks. Cryptographic techniques have been used a lot as a solution to cyberattacks. Public key infrastructure is slow in operation and balancing the size of the certificate revocation list (CRL) is a problem. Radio Frequency Fingerprint Identification is a promising noncryptographic approach but before it can be utilized, efficient deep signal preprocessing techniques must be used. Also, an efficient deep-learning architecture must be utilized. This research work talks about cyberattacks on smart grids. The research extracts a deep learning model by using Artificial Neural Networks, and Recurrent Neural Networks, and machine learning Classifiers. Specifically, the research extracts an RFF model by using a Convolutional Neural Network, Bi-LSTM, Random Forest classifier, and an XGBoost classifier. Among the results, the XGBoost classifier has the highest accuracy of 97.7%.