Şerhu Katri'n-Nedâ ve Şerhu'l-Muğnî adlı eserlerde tevâbi babının mukayesesi
Comparison of the tevâbi chapter in the works named Şerhu Katr-i Nedâ and Şerhu'l Muğnî
  1. Tez No: 937540
  2. Yazar: HASAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD ALKHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tevâbi konusu, Arap dili gramerinde önemli bir yer tutmakla birlikte cümlenin anlam bütünlüğünü sağlayan temel unsurları içermektedir. Tevâbi konusu, içerdiği başlıklar ile cümlenin anlam bütünlüğünü sağlayan konuları kapsamaktadır. Bu konular dil bilgisi açısından önemli olmakla beraber aynı zamanda anlamın temel unsurlarıdırlar. Arap dilinin bu denli öneme haiz olan konusunu Arap dili literatüründe önemli bir konuma sahip olan Şerhu Katri'n-Nedâ ve Şerhu'l-Muğnî eserleri de ele almıştır. Konu ile ilgili tanımlar ve teferruatlı bilgiler sunan bu esereler konunun daha iyi anlaşılması açısından gerek ayetler gerekse şiirlerden istişhatta bulunmuşlardır. Çalışmaya esas olan bu eserlerin telif edilmelerindeki zaman farklılıkları bu konuyu incelemeye etken olan asıl saik olmuştur. Bu itibarla bu eserlerde Arap dilinin önemli bir konusu olan“tevâbi”konusu karşılaştırılmıştır. Dil bilgisi giriş seviyesinde addedilen Şerhu'l-Muğnî kitabı, konuyu yalın bir anlatımla ele alırken, ileri seviye dil bilgisi kitabı kabul edilen Şerhu Katri'n Nedâ, konuyu daha detaylı bir şekilde ele aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of Tevâbi has an important place in the Arabic language grammar and includes the basic elements that ensure the semantic integrity of the sentence. The subject of Tevâbi covers the subjects that provide the semantic integrity of the sentence with the headings it contains. Although these topics are important in terms of grammar, they are also the basic elements of meaning. The important subject of the Arabic language is also discussed in the works of Sharhu Katri'n-Neda and Sharhu'l-Mughni, which have an important position in the Arabic language literature. These works, which provide definitions and detailed information about the subject, have consulted both verses and poems in order to better understand the subject. The time differences in the compilation of these works, which are the basis of the study, were the main motivation for examining this subject. In this respect, the subject of“tevâbi”, an important subject of the Arabic language, was compared in these works. While the book Şerhu'l-Mughnî, which is considered to be at the introductory level of grammar, deals with the subject with a simple explanation, it has been determined that Şerhu Katri'n Nedâ, which is considered to be an advanced level grammar book, deals with the subject in more detail.