Mersinde yaşayan sanatçıların Türk resim sanatındaki yeri ve önemi
The place and importance of artists living in Mersin in Turkish painting art
  1. Tez No: 937585
  2. Yazar: ARDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mersin, tarihi yapısı ve coğrafi zenginlikleri bakımından Akdeniz'in kıyısında liman kenti olarak yaşama uygunluğu nedeni ile yoğun göç alan şehirlerimiz arasındadır. Göç, birçok olumsuzluğa rağmen kentte zengin kültürel bir iklim yaratmış, değişik alanlarda birçok sanatçının yetişmesine de ortam sağlamıştır. Kültürlerin çeşitliliği, şehrin doğası ve tarihsel dokusundan etkilenen sanatçılar bu öğeleri de eserlerinde kullanmışlardır. Bu tez çalışmasında, Mersin'deki sanatçıların hayatları ve eserleri incelenmiş, Türk resim sanatı içerisindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. 20. Yüzyıldan sonra Mersin'de yaşayan sanatçılar bölgenin kültürel dokusunu eserlerinde yansıtarak Türk resim sanatında katkıda bulunmuşlardır. Tezde, bu sanatçıların eserlerinin analizi yapılmakta ve Türk resim sanatına yaptıkları katkılar değerlendirilmektedir. Aynı zamanda Mersin'de bulunan sanat galerileri,müzeler ve sanat etkinlikleri de çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Sanatçıların sanatsal kariyerleri de incelenerek yerel ve ulusal düzeyde sanatın gelişimine sağladıkları katkılar ve önemi vurgulanmaktadır..
Özet (Çeviri)
Mersin is among our cities that receive intense immigration due to its location on the Mediterranean coast, both in terms of its historical structure and geographical riches, and its suitability for living as a port city. Despite many negativies, migration has created a rich cultural climate in the city and provided an environment for the training of many artists in different fields. These artists have created a rich cultural in terms of art by combining various cultures due to the historical texture and geography of Mersin. Artists who were inspired by the historical texture of cultures, the presence of the sun in four seasons, the endless blue of the sea, the merging of beaches with the sea, the fact that greenery always hosts different habitats, the lives of the Yoruks who broke away from the heart of the Taurus Mountains, the meeting of the Carettas with the beach, and the smell of orange and leman gardens, used these elements in their works. In thesis study, with the contributions of art associations, the artists in Mersin were researched, their lives and works were examined, the influence of Mersin in their works and its place and importance in Turkey painting art were tried to be determined, and how effective they were in national and international platforms was examined.