CNC torna tezgâhlarında NPT konik diş açma işlemlerinin incelenmesi ve optimizasyonu
Investigation and optimization of NPT tapered thread machining operations on CNC lathes
  1. Tez No: 937586
  2. Yazar: CÜNEYT KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, CNC tezgâhlarda NPT (National Pipe Taper) konik diş açma işlemlerinin incelenmesidir. Bu diş profili, sızdırmazlık sağlamak için kullanılır ve özellikle gaz ve sıvı akışı olan uygulamalarda büyük önem taşır. Literatürde, konik diş açma işlemleri üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak, CNC tezgâhlarında NPT konik diş açma işlemleri üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, CNC tezgâhlarında belirlenen deneysel numuneler ile NPT konik diş açma işlemlerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyerek bu işlemlerin parametrelerini optimize etmeyi ve kaliteyi artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın sonuçlarıyla, CNC tezgâhlarda NPT konik diş açma işlemlerinin daha verimli ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Ayrıca, CNC tezgâhlarda NPT konik diş açma işlemleri üzerine yapılan araştırmalara yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examinethe NPT (National Pipe Taper) tapered thread cutting processes on CNC machines. This thread profile is used to ensuresealing and is particularly important in applications involving gas and liquidflow. In the literature, there are numerous studies on tapered thread cutting processes. However, research on NPT tapered thread cutting processes on CNC machines is limited. This study aims to optimize the parameters and improve the quality of NPT tapered thread cutting by conducting a more detailed examination of experimental samples on CNC machines. The results of this study are expected to contribute to the more efficient and reliable execution of NPT tapered thread cutting processes on CNC machines. Additionally, it aims to provide a new perspective on research related to NPT tapered thread cutting on CNC machines