Z kuşağının müzik eğitimi algısı: Müzik öğretim programları ve değişen öğrenme ihtiyaçları
Generation Z's perception of music education: Music curricula and changing learning necessities
  1. Tez No: 937615
  2. Yazar: SİYABEND RECEP BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, formal eğitim sistemi içinde yer alan müzik derslerine yönelik mevcut müzik öğretim programlarının ve geleneksel öğrenme yöntemlerinin, Z Kuşağı'nın öğrenme ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı düşüncesiyle yapılmıştır. Araştırma kapsamında, yalnızca müzik öğretim programları ve yöntemler değil, aynı zamanda gelir durumu, aile eğitim düzeyi, fırsat eşitliği, teknolojiye erişim ve okul dışı eğitim olanakları gibi sosyoekonomik faktörlerin de etkileri incelenmiştir. Van ilindeki lise öğrencileriyle yürütülen bu çalışmada veriler nicel yöntemlerle betimsel ilişkisel tarama modeli kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Öğrencilerin müzik başarılarını etkileyen sosyodemografik değişkenler ve öğretim programlarının etkililiği detaylı olarak incelenmiş, veri toplama aracı olarak geliştirilen müzik dersi yeterlilik ölçeği geçerlilik ve güvenilirlik testlerine tabi tutulmuş, elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin müzik başarılarının okul dışı müzik kurslarına katılım, müzik aletlerine erişim ve okul müzik derslerinin etkililiği gibi faktörlerden olumlu yönde etkilendiğini; ancak yaşadıkları yer ve ailelerinin ekonomik durumu gibi faktörlerin müzik başarıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Okul müzik derslerinin, öğrencilerin müzikal yeteneklerini geliştirmede ve müzik yapma isteğini artırmada kısmen etkili olduğu, ayrıca annenin eğitim düzeyi öğrencilerin müzik dersi başarısını etkilerken, babanın eğitim düzeyinin etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Z Kuşağı öğrencilerinin müzik dersi başarılarına, okul müzik derslerinin yanı sıra okul dışı müzik kurslarının da olumlu yönde etki sağladığı, ancak sosyoekonomik statü gibi geleneksel faktörlerin bu nesil üzerinde daha az etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, öğretim programlarının etkililiğinin artırılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve müzik eğitiminin daha kapsayıcı hale getirilmesi için dijital araçların ve destekleyici programların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the premise that existing music curricula and traditional teaching methods within the formal education system fall short of meeting the learning needs of Generation Z. Alongside music curricula and methods, the study also examines the influence of socioeconomic factors such as income level, parental education, equality of opportunity, access to technology, and extracurricular educational resources. Conducted with high school students in Van, the research employed a descriptive correlational survey model, collecting and analyzing data using quantitative methods. Sociodemographic variables affecting students' musical achievements and the effectiveness of the music curricula were comprehensively examined. A music lesson competency scale developed for the study underwent validity and reliability testing, and the data collected were analyzed statistically. Findings indicate that students' musical achievements were positively influenced by participation in extracurricular music courses, access to musical instruments, and the effectiveness of school music lessons. However, factors such as place of residence and family economic status showed no significant impact on musical achievement. While school music lessons were moderately effective in enhancing students' musical abilities and fostering an interest in music, the mother's education level was found to influence students' success in music lessons, whereas the father's education level was not. In conclusion, the study reveals that in addition to school music lessons, extracurricular music courses significantly contribute to Generation Z students' musical achievements. Traditional factors like socioeconomic status have a diminished influence on this generation. These findings underscore the importance of enhancing the effectiveness of music curricula, ensuring equality of opportunity in education, and incorporating digital tools and supportive programs to make music education more inclusive.