Aviyonik sistemlerdeki haberleşme yazılımlarında test senaryolarının yapay zeka teknikleriyle otomatik üretimi
Automated generation of test scenarios in communication software for avionics systems using artificial intelligence
- Tez No: 937614
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yazılım test süreçlerinde otomasyonun önemi, günümüzde giderek artmaktadır. Özellikle karmaşık ve büyük yazılım projelerinde, manuel test senaryosu üretiminin zaman alıcı ve maliyetli olması, otomatik test senaryosu üretimine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışmada, yazılım testlerinde verilen girdilere uygun test çıktıları üretmek için derin öğrenme tabanlı bir sıra-sıra (seq2seq) model geliştirilmiş ve sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Modelin eğitimi ve testi için özgün bir veri kümesi oluşturulmuş, girdiler ve bu girdilere ait referans çıktılar kullanılarak model eğitilmiştir. Geliştirilen modelin performansını değerlendirmek amacıyla BLEU, ROUGE ve JACCARD benzerlik metrikleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, modelin test senaryosu çıktıları üretiminde yüksek doğruluk ve etkinlik sağladığını, manuel test senaryosu oluşturma sürecinde önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağladığını göstermektedir. Çalışma, yinelemeli sinir ağlarının yazılım test süreçlerine entegre edilmesiyle otomatik test senaryosu üretimi için ölçeklenebilir bir çözüm sunma potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of automation in software testing processes is increasing day by day. In particular, the time-consuming and costly nature of manual test scenario generation in large and complex software projects highlights the growing need for automated test scenario generation. In this study, a deep learning-based sequence-to-sequence (seq2seq) model was developed to generate appropriate test outputs for given inputs in software testing, and the results were compared with existing studies in the literature. A unique dataset was created for training and testing the model, consisting of inputs and their corresponding reference outputs. To evaluate the performance of the developed model, BLEU, ROUGE, and JACCARD similarity metrics were used. The results demonstrate that the model provides high accuracy and efficiency in generating test case outputs, significantly reducing the time and effort required for manual test scenario creation. This study reveals the potential of integrating recurrent neural networks into software testing processes to provide a scalable solution for automated test scenario generation.