Müslüman Kardeşler'in sessiz devrimi: Ortadoğu'da sosyal ve siyasal alanın yeniden yapılandırılması
The silent revolution of the Muslim Brothers: Restructuring the social and political space in the Middle East
  1. Tez No: 937617
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1928 yılında Mısır'da Hasan El Benna tarafından Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslim'in), kurulmuştur. Bu oluşum, İslam'ı toplumsal ve siyasal yaşamın merkezi haline getirmeyi amaçlamıştır. İhvan'ın kurucu lideri Hasan El Benna, İslam'ın sosyal, ekonomik ve toplumsal alanlardaki politikalarını yeniden canlandırmayı amaçlamıştır. Müslüman Kardeşler 'in kuruluş süreci, özellikle Batı sömürgeciliğinin etkisinin altında Orta Doğu'da sosyal ve politik huzursuzluklarla ilişkilidir. Bu bağlamda Orta Doğu'da merkezi bir konuma sahip olan ülkeler, İslam dünyasında gelişen birçok fikri ve siyasi akımın merkezi olup bu akımlardan etkilenmektedir. 1940'lı yıllardan itibaren Müslüman Kardeşler Cemiyeti'nin fikirleri, bölgede İslami hareketler üzerinde derin izler bırakmış ve daha sonra ortaya çıkan bu tür oluşumların referans noktası olmuştur. İhvan hareketi, özellikle toplumsal, siyasi ve dini bir yapılanma olarak etki göstermiş ve Orta Doğu'da diğer İslami hareketlerin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. 1940'lı yıllardan itibaren bölgeye yayılan İhvan ideolojisi, özellikle 1990'lı yıllarda birçok Orta Doğu ülkesinde siyasi parti olarak yasal olarak tanınan siyasi ve toplumsal bir güç haline gelmiştir. İlkesel olarak silahlı mücadeleden uzak durarak, ıslah ve eğitim yöntemlerini benimseyen bu hareket, birçok ülkede diğer İslami ve sol gruplardan farklı bir yol izlemiş ve bu çizgi, hareketin geniş bir taban bulmasına zemin hazırlamıştır. Günümüzde birçok ülkede hem önemli bir siyasi parti hem de sivil toplum kuruluşu olarak varlığını sürdürmektedir. Ortadoğu'nun pek çok ülkesinde toplumsal ve kültürel anlamda, şiddet karşıtı ve barışçıl bir yol ile adaleti tesis etmeye çalışmaktadır. Bu çalışmada hem İslami değerler hem de siyasal kimliği ile varlığını sürdüren Müslüman Kardeşler Cemiyetinin Orta Doğu yapılanmasını ortaya koymak ve cemiyetin Orta Doğu'daki öneminin ortaya konulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Muslim Brotherhood (Ikhwan-i Muslimin) was founded in Egypt by Hassan al-Banna in 1928. This organization aimed to make Islam the center of social and political life. The founding leader of the Brotherhood, Hassan al-Banna, aimed to revitalize the policies of Islam in social, economic and societal areas. The process of establishing the Muslim Brotherhood is associated with social and political unrest in the Middle East, especially under the influence of Western colonialism. In this context, countries with a central position in the Middle East are the centers of many intellectual and political movements developing in the Islamic world and are influenced by these movements. From the 1940s onwards, the ideas of the Muslim Brotherhood Society left deep traces on Islamic movements in the region and became the reference point for such formations that emerged later. The Brotherhood movement was particularly influential as a social, political and religious structure and played a major role in the formation of other Islamic movements in the Middle East. The Brotherhood ideology, which spread throughout the region from the 1940s onwards, became a political and social force that was legally recognized as a political party in many Middle Eastern countries, especially in the 1990s.This movement, which in principle stays away from armed struggle and adopts reform and education methods, has followed a different path than other Islamic and leftist groups in many countries, and this line has paved the way for the movement to gain a broad base. Today, it continues its existence as an important political party and civil society organization in many countries. It continues its policy as an anti-violence and peaceful political structure that defends the rights of the people in many countries of the Middle East. This study aims to reveal the Middle East structure of the Muslim Brotherhood Society, which continues its existence with both Islamic values and political identity, and to reveal the importance of the society in the Middle East.