Mülksüzleştirerek birikimi neoliberal süreçte arazi edinimleri üzerinden yeniden düşünmek: Bozbük ve Kazıklı Mahallesi örnekleri
Rethinking accumulation by dispossession in the neoliberal process through land acquisitions: The cases of Bozbük and Kazıklı Neighborhoods
  1. Tez No: 937618
  2. Yazar: KORAY ALBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN EMEK İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, neoliberal politikalar doğrultusunda gerçekleştirilen arazi edinimi ve geliştirme süreçlerinin sosyo-ekolojik etkilerini, Türkiye'nin Bozbük ve Kazıklı mahalleleri özelinde incelemektedir. Araştırma, yerel topluluklar, devlet aktörleri, özel sektör ve kurumlar arasındaki etkileşimi analiz ederek bu süreçlerin geleneksel arazi kullanım pratiklerini nasıl dönüştürdüğünü ve mülksüzleştirerek birikim süreçlerini nasıl şekillendirdiğini ele almaktadır. Çalışmanın temel sorusu, yerel toplulukların, arazi haklarını geri kazanma çabalarında neoliberal aktörler ve kurumlarla nasıl bir etkileşim kurduğu ve bu süreçlere nasıl yanıt verdiği üzerine yoğunlaşmaktadır. Araştırma bulguları, arazi edinim süreçlerinin genellikle geleneksel arazi kullanım pratiklerini verimsiz, okunaksız veya ekolojik olarak yıkıcı olarak gösteren neoliberal söylemlerle meşrulaştırıldığını ortaya koymaktadır. Araştırma, yerel toplulukların bu dinamikler karşısında nasıl bir direnç ve uyum gösterdiğini vurgulamaktadır. Yerel aktörler, arazi haklarını geri kazanma çabalarında neoliberal çerçevelerle etkileşimde bulunmak zorunda kalmakta, stratejilerini bu sistemler içinde pazarlık yapacak şekilde uyarlamaktadır. Bu durum, toplulukların kendi haklarını savunmak için mücadele ederken, aynı zamanda mülksüzleşmelerine neden olan sistemlerin içinde hareket etmek zorunda oldukları bir paradoksu ortaya koymaktadır. Çalışma, bu yerel süreçleri küresel bir bağlama yerleştirerek, uluslararası ekonomik baskılar ve çevresel politikaların yönlendirdiği arazi metalaştırma ve kaynak kapatması trendleriyle bağlantılandırmaktadır. Araştırma, politik ekoloji ve eleştirel kurumsalcılık gibi teorik çerçevelerden yararlanarak arazi yönetişim mekanizmalarının daha geniş neoliberal anlatılarla nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, niteliksel bir etnografik yöntem benimseyerek, arazi edinimi dinamiklerini derinlemesine anlamak amacıyla 29 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, yerel aktörlerin deneyimlerine, arazi kullanımındaki değişimlere yönelik algılarına ve bu değişimlerin sosyo-ekonomik ve çevresel sonuçlarına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-ecological impacts of land acquisition and development processes carried out in line with neoliberal policies, focusing on the neighborhoods of Bozbük and Kazıklı in Turkey. The research analyzes the interaction between local communities, state actors, the private sector, and institutions, exploring how these processes transform traditional land-use practices and shape accumulation by dispossession. The study's central question focuses on how local communities interact with neoliberal actors and institutions in their efforts to reclaim land rights and respond to these processes. The research findings reveal that land acquisition processes are often legitimized through neoliberal discourses portraying traditional land-use practices as inefficient, illegible, or ecologically destructive. The study emphasizes how local communities demonstrate resistance and adaptation in the face of these dynamics. Local actors are compelled to interact with neoliberal frameworks in their efforts to reclaim land rights, adapting their strategies to negotiate within these systems. This highlights a paradox where communities must operate within the very systems causing their dispossession in order to defend their rights. The study situates these local processes within a global context, linking them to trends in land commodification and resource enclosure driven by international economic pressures and environmental policies. The research draws on theoretical frameworks such as political ecology and critical institutionalism to reveal how land governance mechanisms are shaped by broader neoliberal narratives. Using a qualitative ethnographic approach, the study conducted semi-structured interviews with 29 participants to gain a deep understanding of land acquisition dynamics. These interviews focus on the experiences of local actors, their perceptions of changes in land use, and the socio-economic and environmental consequences of these changes.