Gemi yapımında, paslanmaz çelik malzeme kombinezonlarının birleştirilmesinde kaynak yöntemi, işlem sıraları ve parametrelerin seçimi
Selection of the welding method, operation sequence and parameters, in the connection of stainless steel material combinations in ship building
- Tez No: 93762
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Kimyasal tankerlerde kullanılması kaçınılmaz olan paslanmaz çelikler, elektriği çok iyi iletmelerine karşın ısıyı hiç iyi iletmediklerinden dolayı kaynak edilmelerinde birtakım zorluklar doğururlar. İnşaasında paslanmaz çelik malzeme kullanılması söz konusu olan gemilerde, paslanmaz çelik ile gemi inşaa çeliği gibi iki farklı malzemenin birbiriyle kaynağı söz konusu olmaktadır. Bu durumda gemilerde paslanmaz çelik kullanılacak yerlerdeki kaynak noktalarında uygulanacak kaynak yönteminin hem ekonomik olması, hem de sağlıklı sonuç alınması bakımından doğru seçilmesi gerekmektedir. Gemilerin bloklar halinde inşaası sırasında karşılaşılan kaynak noktaları tesbit edilmiş, bu noktalara uygulanması en doğru kaynak yöntemi seçilmiş ve seçilen yöntemin uygulanması suretiyle deneyler yapılmıştır. Deney malzemeleri olarak 6 ve 10 mm et kalınlığında AISI 304 paslanmaz çelik, gemi inşaa çeliği olarak 10 mm et kalınlığında A516 Gr70 ve karbon çeliği boru olarak da 6 mm et kalınlığında Al 06 GrB seçilmiştir. Deneylerde tozaltı, gazaltı, elektrod ve TIG kaynak yöntemleri uygulanmış ve bu kaynak dikişlerinin mekanik testleri yapılmıştır. Deney sonuçları raporlar halinde verilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde geminin belirlenen kaynak noktalarına uygulanacak en ekonomik ve en uygun yöntem saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Gemi inşaa, kimyasal tanker, paslanmaz çelikler, kaynak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The unavoidable use stainless steels for chemical tankers transmit the electricity well, but they do not transmit as well the heat; therefore some problems in welding of stainless steels occur. Using stainless steel materials for the building of ships, the welding of each other of two different kinds of material, stainless steel and shipbuilding steel, are here in quest. In that case, the welding method applied to welding points on places where stainless steel is used, must so be chosen that it is economical and that healthy results can be taken. The welding points met during the building of ship in blocks has been determined, the best weld method practising to these points has been chosen and experiments using this method are done. As experiment materials; with 6 and 10 mm wall thickness AISI 304 stainless steel; for the shipbuilding steel, with 10 mm wall thickness A516 Gr70 and for carbon steel pipe, with 6 mm wall thickness A106 Gr-B are taken. SAW, FCAW, SMAW and TIG welding methods have been applied to the experiments and mechanical tests to the welding stitches are also done. The results of the experiments are shown in form of a report. The most economical and the most suitable method that will be applied to the fixed welding points of a ship taken as a result of the obtained conclusions has been determined. Key words : Ship building, chemical tanker, stainless steel, welding XI