İnsan kaynaklarında performans değerlendirme yaklaşımı
Performance appraisal approach in human resources management
  1. Tez No: 93761
  2. Yazar: NALAN GÜVENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAY GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Performans değerlendirme, organizasyonların geliştirilmesi için çalışnalann gelişimlerinin desteklenmesi için ortaya konmuş bir araçtır. Çalışanların becerilerinin ölçülmesi ve gereken seviyeye getirilmesi için bize yol gösterir. Performansı maksimize etmekte önümüze çıkan engelleri belirginleştirmemizi sağlar. Kişisel gelişimlerin sağlanması için gerekli olan iletişim alanlarını ortaya koyar ve daha etkin bir iletişim kurmamıza yardımcı olur. Globalleşen dünya koşullan ile birlikte artık pazarda rekabetçi bir yapıya ulaşmak için organizasyonlar aşağıda belirlenen anahtar faaliyetleri yapmaya ihtiyaçları vardır:. Organizasyonun tümünde sürekli uygulanabilirliği olan performans değerlendirme sistemi. Çalışanlar adil değerlendirme sistematiğinin olduğu bir organizasyonda daha verimli çalışırlar. Bu süreç, insanların değerlendireme ile ilgili kaygılarını ortadan kaldırır. Yönetimin kariyer gelişim ve basan planlarını oluştururken kendilerine yol gösteren unsurdur. Çalışanların performans hedefleri ile şirketin hedefleri paralel hale getirilir. Performans değerlendirme yaklaşımı ile çalışanlann yaptıklan işleri kontrol etmenin ötesinde yapacakları işler ile ilgili bir yol gösterici rol oynar. Bu sayede çalışanlar için önceliklerin belirlenmesi ve uzun dönemli olarak yapılacak stratejik planlar uyumlandırılıp, hedeflerin tüm organizasyona yayılımı sağlanır. Performans yönetim prosesi çalışanların yöneticisi ile kendi hedeflerini belirginleştirmesi ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli planlann yapılmasını sağlar. Bu sayede kişisel gelişim planları ile organizasyonun hedefleri birbirlerine uyarlanmış olur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The performance appraisal is a communication tool designed to support your individual contributions to the company. It provides a way to measure skills and accomplishments with reasonable accuracy and uniformity. It provides a way to identify obstacles to top performance. It should help identify areas for professional growth open lines of communication throughout the year keep barriers from rising and help to make effective working relationships. The globalisation of worldwide trade activity demands more competitive market performance in order to be successful in the new business environment. The key needs of most companies are included;. Consistency in implementing performance appraisal throughout the organisation.. Employees will view the appraisal process in a more positive manner.. The process will be objective, reducing potential personal bias concerns.. Management will have a tool to assist in developing career growth and succession plans.. Performance will be viewed in the broader context of company goals. The evolution of the concept of performance management as a new Human Resource Management model reflects a change of emphasis in organisations away from command-and- control toward a facilitation model of leadership. This change has been accompanied by a recognition of the importance to the employee and the institution of relating work performance to the strategic or long-term and overarching mission of the organisation as a whole. The performance management process provides an opportunity for the employee and performance manager to discuss development goals and jointly create a plan for achieving those goals. Development plans should contribute to organisational goals and the professional growth of the employee. XI